Modrý měsíc nad hlavou. Červencová obloha nabídne pohled na druhý úplněk

Lidé mohou dnes večer spatřit netradiční astronomický úkaz. Nebe rozjasní takzvaný modrý měsíc. Druhý úplněk, který se objeví v jediném kalendářním měsíci, má podle některých východních nauk mnohem větší intenzitu než obvykle. Mimo jiné je prý šancí na nový start či očistu. Spirituálně založení jedinci tak mají ideální příležitost bilancovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měsíc, úplněk | Foto: Tomáš Vodňanský

Měsíční kotouč se dnes do modra nezbarví. Astronomický jev dostal své jméno podle toho, jak zřídka se objevuje.

K nebeskému úkazu dochází přibližně jednou za dva až tři roky kvůli asynchronicitě kalendářního a lunárního cyklu. Měsíční etapa totiž trvá 29 dní, zatímco kalendářní měsíce mají s výjimkou února dní 30, respektive 31.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za modrý měsíc vděčíme zmatkům v kalendáři. Jak k tomu došlo, a který úplněk je skutečně modrý, vysvětluje Eva Marková z hvězdárny v Úpici

„Jde o překlad z angličtiny, kdy once in a blue Moon znamená něco podobného jako jednou za uherský rok nebo až naprší a uschne,“ vysvětluje Martin Fuchs ze Štefánikovy hvězdárny v Praze, co dalo druhému úplňku jméno.

Některé úplňky ale mohou být skutečně mírně zabarvené do modra. K podobný úkazům dochází třeba při vysoké koncentraci malých částeček v atmosféře po obrovské erupci sopky.

První červencový úplněk mohli zájemci spatřit 2. července, dnes večer přijde druhý v pořadí. K dalšímu modrému úplňku má dojít příští rok 21. května.

V roce 2017 se neobjeví modrý měsíc vůbec. O rok později budou dva prakticky zasebou. První modrý měsíc bude možné sledovat v lednu, v únoru nebude úplněk vůbec. Další modrý měsíc se dostaví hned v březnu.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme