Modul s trojicí kosmonautů z ISS přistál v Kazachstánu, posádka se vrátila z půlroční mise

Návratový modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M s ruskými kosmonauty Alexejem Ovčininem a Olegem Skripočkou a americkým astronautem Jeffreym Williamsem dnes bezpečně přistál v Kazachstánu. Kosmonauti se vrátili z šestiměsíční mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M s ruskými kosmonauty Alexejem Ovčininem a Olegem Skripočkou a americkým astronautem Jeffreym Williamsem přistál v Kazachstánu | Foto: Reuters

Cesta z ISS na Zemi trvala přibližně 3,5 hodiny. „Přistání bylo úspěšné,“ oznámila agentura TASS a odvoláním na řídící středisko a dodala, že záchranáři mezitím pomohli posádce vystoupit z modulu. Hlášení o úspěšném přistání vyvolalo v řídícím středisku potlesk, uvedla agentura Interfax.

Trojice kosmonautů strávila téměř půl roku na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde zůstává Rus Anatolij Ivanišin, Japonec Takuja Óniši a Američanka Kathleen Rubinsová.

Ovčinin, Skripočka a William odstartovali z Bajkonuru 19. března a strávili ve vesmíru 172 dní. Pro Ovčinina to byl první let, pro Skripočku druhý a pro Williamse čtvrtý. Trojice dělala na ISS vědecké pokusy. Ve vesmíru procestovala 117 milionů kilometrů a Zemi obletěla 2752krát.

Další posádka, americký astronaut Shane Kimbrough a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko, se má k ISS vydat 23. září na palubě lodi Sojuz MS-02.

Sojuz TMA-20M byl poslední vesmírnou lodí ‘staré řady‘, která se dostala do vesmíru. V současnosti je u ISS ukotvena první loď modernizovaného typu Sojuz MS, která se od předchozí řady odlišuje především novým řídícím a telemetrickým systémem spolupracujícím s retranslačními družicemi Luč, novým systémem přiblížením a připojení a dalším vybavením. Vylepšen je také elektrický systém a solární baterie poskytují více energie, poznamenal TASS.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru