Na Marsu kdysi byla voda. Potvrdily to snímky z vozítka Curiosity

Americké vozítko Curiosity našlo na povrchu Marsu stopy po vodě. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír zveřejnil fotografie ukazující horniny tvořené pískem a ohlazenými kamínky, které svůj tvar získaly nejspíš právě díky vodní erozi. Vědci považují dobře viditelné oblázky za důkaz, že na této planetě kdysi mohla být tekoucí voda, a tedy podmínky vhodné pro vznik života.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Curiosity zaslalo z Marsu snímky, na nichž jsou vidět ohlazené kamínky

Curiosity zaslalo z Marsu snímky, na nichž jsou vidět ohlazené kamínky | Zdroj: Reuters

Fotografie oblázků zaslané do centrály NASA vzbudily nadšení. To sdílí i ředitel České kosmické kanceláře Jan
Kolář, zároveň ale dodává, že právě kvůli takovým objevům bylo vozítko Curiosity na Mars posláno.

Snímky podle Koláře skutečně prokazují, že na Marsu kdysi byla voda, jiné vysvětlení prý na základě současných znalostí neexistuje.

„Ty obrázky jsou pořízené jakoby z našich zemských poměrů, když se brouzdáme místy, kde protéká voda z hor a oblázky s sebou nese. Když si tu vodu odmyslíme a necháme pomyslné koryto vyschnout, dostáváme se k tomu, co představují ty pohledy z Marsu,“ tvrdí Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Víkendového Radiožurnálu byl ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář

Fotografie jsou souborem poznatků, které Curiosity získalo v průběhu dvou posledních týdnů na třech místech. Vozítko totiž z místa přistání pokračuje do prvního místa, kde by se měly vyzkoušet a použít všechny experimenty, kterými disponuje.

„Toto jsou ‚jen‘ pohledy, ale v geologii platí, že obrázek je často víc než tisíc slov. Ty výsledky jsou jakoby předběžné, ale všechny potvrdily, že působení vody na Marsu je jisté, teď jde o to, prozkoumat ty podrobnosti tohoto procesu,“ vysvětluje Kolář.

Vyvozovat ze snímků, že byl na Marsu někdy život, prý ale rozhodně nelze. „Voda je sice velmi důležitým, ale ne konečným a jediným potřebným zdrojem a podmínkou pro to, aby existoval život,“ upozorňuje Jan Kolář a dodává:

„Na vědce ještě čeká chemická analýza. Pokud se ukáže, že tam existují i stopy organických sloučenin, uhlík, pak by se teprve dalo mluvit o nějakých životních formách, ovšem v dávné minulosti, nikoli současnosti.“

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme