Na Měsíci se podařilo objevit velké množství zmrzlé vody

V kráterech u severního pólu Měsíce se podařilo objevit zásoby vody. Dlouho nebylo jisté, zda se voda v podobě ledu na povrchu tohoto tělesa skutečně nachází, až nyní ho objevil radar na indické sondě Čandrajan. Podle údajů americké NASA se led nachází ve více než 40 menších kráterech u severního pólu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náš Měsíc mohl být vytvořen jaderným výbuchem

Náš Měsíc mohl být vytvořen jaderným výbuchem | Foto: NASA

Vědci odhadují, že na Měsíci by mohlo být nejméně 600 milionů tun zmrzlé vody. Přesné množství ale není zatím známé. Podle Antonína Vítka, který je odborníkem na kosmonautiku z AV ČR, může být množství vody mnohem větší:

Přehrát

00:00 / 00:00

O objevení vody na Měsíci mluvil na Rádiu Česko Antonín Vítek, odborník na kosmonautiku z Akademie věd České republiky.

"Jde o to, že radiolokátor, který byl umístěn na indické a americké družici, byl schopen sondovat pouze do hloubky 15 metrů. Pokud je tedy v některých kráterech vrstva ledu tlustší, tak musíme připočítat to, co je ve větších hloubkách."

Závěry výzkumu tak doplňují dřívější zjištění, která vodu na Měsíci našla. Molekuly vody například našly už nezávislé sondy, které k Měsíci vyslali vědci mezi lety 2007 a 2009, vždy šlo ale pouze o malé množství.

Podle Vítka se může díky tomuto objevu mnohem ulehčit výstavba měsíční základy: "Takové velké množství vody by pro jakoukoli lidskou základnu na Měsíci znamenalo obrovské plus, protože voda by mohla být velice snadnou surovinou na výrobu kyslíku, který potřebují lidé ke svému dýchání, a kyslík by se nemusel draze dovážet ze Země."

I přesto že jde o velký objev, neznamená to, že je na Měsíci život. "Neznamená to, že tam jsou podmínky pro život. Musíme si uvědomit, že voda se na Měsíci, který je bez atmosféry, to znamená, že normální voda by se tam okamžitě vypařila, může být zachována v kráterech v okolí měsíčních pólů jen díky tomu, že dna kráterů jsou trvale zastíněna, takže mají teplotu kolem - 250°C." Podle Vítka se voda na Měsíc mohla dostat různými způsoby.

Lenka Rafaelová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme