Na oběžnou dráhu se vydá soukromá raketa

Poprvé v historii se k mezinárodní vesmírné stanici vydá soukromá raketa. Falcon 9 vynese na oběžnou dráhu modul Dragon. Ten by měl v budoucnu sloužit pro zásobování mezinárodní vesmírné stanice a časem i pro převoz astronautů na oběžnou dráhu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX v představě výtvarníka

Start rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX v představě výtvarníka | Foto: SpaceX

Start rakety už byl několikrát odložen. Jak vysvětluje Elon Musk, majitel společnosti SpaceX, která vyvinula raketu Falcon i modul Dragon, nejde rozhodně o nic jednoduchého.

„Celý manévr vyžaduje obrovskou přesnost. Vesmírná stanice obíhá Zemi jednou za 90 minut. Takže v neuvěřitelné rychlosti a na obrovskou vzdálenost od startu, přes stíhací let až po zakotvení se musíte trefit na centimetry,“ popisuje Musk.

Mise je předzvěstí revolučních změn, které zřejmě dobývání vesmíru čekají. „Je to začátek dlouhodobé snahy. NASA chce, aby mezinárodní vesmírnou stanici obsluhovali soukromé firmy. Přejde na ně zodpovědnost za kritickou součást programu,“ říká manažer NASA Mike Suffredini, který má na starosti právě privatizaci vesmírných letů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o startu první soukromé rakety v historii zjišťoval Ondřej Bouda

O privatizování letů do vesmíru rozhodl americký prezident Barack Obama, podle nějž se tím dosáhne zlevnění celého vesmírného programu.

Zaměstnanci NASA jsou nadšeni, kritici se však bojí, že by se mohla zhoršit bezpečnost letů do vesmíru. Podle Obamy to nehrozí. Upozornil, že NASA využívá služeb soukromého sektoru už od projektu Mercury. Firmy dosud dodávaly součástky, ale jsou připravené vyrazit na oběžnou dráhu.

Cílem je mise na Mars

Obama tvrdí, že je na čase, aby se vesmírné technologie dostaly k lidem. A NASA prý navíc bude mít více času soustředit se na důležitou práci.

„Musíme hledět do budoucnosti. Na oběžnou dráhu létáme už dost dlouho. A pokud budeme přešlapovat na místě, tak se nikdy nikam nedostaneme,“ je přesvědčen Obama.

NASA má být do budoucna průkopníkem a stát na samé hranici lidského poznání. Tím, že oběžnou dráhu přenechá soukromým firmám, získá čas na dobývání hlubin vesmíru. Aktuálně připravuje misi k asteroidům a časem se vydá až na Mars.

Ondřej Bouda, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme