Na obloze se představí největší letní divadlo. Padající meteority, které plní přání

Když padá hvězda, máme si něco přát. Často si ale při pohledu na noční oblohu přejeme už jen to, aby vůbec nějaká padala. To se vám ale mohlo splnit už tuto noc a pokud jste to propásli, máte šanci ještě noc příští. Mezi 12. a 13. srpnem se totiž naše Země každoročně setkává s hustým meteorickým rojem a na obloze je vidět nádherné světelné představení. Zabránit nám v tom může jedině počasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poloha radiantu roje Perseid

Poloha radiantu roje Perseid | Foto: Petr Horálek

„Dneska je takový zvláštní den, protože naše Země vstupuje do obrovského množství částic z chvostu komety Swift-Tuttle, budou padat do atmosféry a tím budou působit záblesk nebo-li padající hvězdu,“ vysvětluje pardubický astronom Petr Horálek.

Perseidy se jmenují podle toho, že prachové částice vstupují do atmosféry jakoby ze souhvězdí Perseus.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Petrem Horálkem natáčela redaktorka Drahomíra Bačkorová

„Souhvězdí Perseus se nachází nízko nad obzorem, zhruba na severovýchodě, kde je Mléčná dráha,“ doplňuje Horálek.

K pozorování nepotřebujete žádný dalekohled, ani speciální vybavení. Snad jen repelent a termosku s kávou, abyste vydrželi vzhůru.

„Stačí si lehnout do spacáku a dívat se do oblohy. Jediné, co je potřeba, je, odjet pokud možno někam mimo město, abyste měli tmavší oblohu,“ radí Horálek.

Astronomové sledují Perseidy hlavně z vědeckého zájmu a rádi je počítají. My ostatní věříme, že nám padající hvězda splní přání.

„Samozřejmě si něco přeji a pak se mi líbí, že si můžu představovat vesmír kolem,“ říká žena, která si padání hvězd ani tentokrát nenechá ujít.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme