Na palubě raketoplánu Atlantis je i kus historie

V dějinách NASA je to konec jedné éry. Raketoplán Atlantis totiž míří na svou poslední vesmírnou misi. O to je ale významnější předmět, který k ISS veze. Jde o kus dřeva z jabloně, pod kterou sedával Isaac Newton.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Atlantis přistává /rok 2008/ | Foto: NASA

Každý z astronautů si s sebou do vesmíru veze malý balíček s osobními věcmi. Nechybí fotografie rodinných příslušníků, snubní prstýnek, vlajky či drobné talismany. Do vesmíru se tak už s astronauty podívala pěkná řada předmětů.

A jeden netradiční míří k ISS i teď. Ve svém balíčku ho má britský kosmonaut Piers Sellers. Inspirací pro něj byl legendární astronaut Neil Amstrong, když vystoupil na měsíc. Teď může být Piers Sellers inspirací pro řadu mladých Britů. A nejen pro ně.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž-do vesmíru letí kus newtonovy jabloně.mp3

V prostorách mezinárodní vesmírné stanice se bude totiž vznášet malá část opravdu velké historie. Jde o deseticentimetrový kousek dřeva z památné jabloně, pod kterou podle legendy sedával Isaack Newton.

Ve vesmíru byl i 'Neruda'

Právě jablko spadlé z tohoto stromu inspirovalo slavného vědce k teorii gravitace. A sir Isaac Newton by byl jistě potěšen, protože pokus bude demonstrovat platnost prvního z Newtonových pohybových zákonů.

Piers Sellers chce tímto krokem oslavit 350 let od založení britské Královské společnosti, v jejímž čele nějakou dobu Newton stál.

Sellers ale není jediným astronautem, který na své kořeny či kořeny svých blízkých nezapomněl ani tak daleko od Země. 130 let po jejich vydání se totiž ve vesmíru vznášely i Písně kosmické Jana Nerudy. A to díky astronautovi Andrew Feustelovi, jehož tchýně je původem z Brna.

Lubica Bergmanová, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme