NASA hledá řešení, jak zachytit a přesměrovat asteroidy

Vědci z NASA chtějí zkusit přesměrovat letovou dráhu tří nově objevených asteroidů. Jsou prý dostatečně malé na to, aby je zachytilo vesmírné plavidlo. To by je pak mohlo vzít do vleku a převést na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Astronauti by pak asteroidy rozbili a odebrali vzorky pro další zkoumání na zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průlet asteroidu 2012 DA14 - ilustrační počítačový model

Průlet asteroidu 2012 DA14 - ilustrační počítačový model | Zdroj: Reuters

„Je to určitě veliký pokrok kupředu. Lidé by se zase po mnoha desetiletích dostali podstatně dál. V podstatě někam až k oběžné dráze Měsíce. A to, co je technicky zapotřebí vyvinout, pak nutně potřebují udělat stejně, protože se to hodí pro eventuální budoucí cestu na Mars,“ říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Do mise se pomyslně mohli zapojit lidé po celém světě. Dá se tedy čekat, že právě od lidí vzejde finální podoba technického řešení mise.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přesměrování asteroidů mluvil v Dopoledním Radiožurnálu ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

„Není to vyloučeno. NASA skutečně pojala misi tak, že je tu tolik prostoru pro novátorská řešení, že každý, kdo měl chuť do toho přispět, tak to udělal,“ je přesvědčen Kolář.

Výzvu NASA vyhlásila letos v červnu a dostala několik stovek nápadů a návrhů. Z nich vybrala několik desítek a jejich autory pozvala na říjnový workshop do Washingtonu, kde se o nápadech bude dál jednat.

Celá mise má pomoci pochopit původ asteroidů. NASA se bude snažit odklonit menší asteroidy, nalezené řešení by do budoucna pomohlo i v případě velkých asteroidů, které by pro Zemi byly nebezpečné.

„To je jeden z přínosů mise. Ukázala by technickou proveditelnost způsobu. Do budoucna by tímto způsobem mohl být odkloněn i větší asteroid, a Země by tak byla zachráněna,“ dodal Kolář.

Nikola Bojčev, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme