NASA ukázala unikátní záběry odvrácené strany Měsíce v pozadí se Zemí

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír na svém webu nově ukázal pohled na odvrácenou stranu Měsíce i s celou zeměkoulí. Animovaně představené snímky zachycují přechod Měsíce před Zemí z pohledu kamery EPIC umístěné na satelitu, obě tělesa jsou přitom ozářena slunečním svitem. Jsou to testovací fotografie, které družice poslala vědcům NASA před zářijovým zahájením pravidelného monitoringu „modré planety“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvrácenou stranu Měsíce poprvé zaznamenala ruská družice Luna 3 v roce 1959, poté byly záběry pořízeny při několika misích NASA.

V roce 2008 poslala sérii podobných snímků s přechodem Měsíce na pozadí se Zemí, ale jen částečně ozářenou Sluncem, sonda Deep Impact.

Nové obrázky jsou unikátní především svou formou.

„Měsíc jako těleso a jeho povrch známe velice důkladně, už dnes existují docela podrobné mapy kompletního povrchu Měsíce,“ říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář a pokračuje:

„Ale to, co teď nabídla NASA, je zajímavé především tím, že nás to staví do role návštěvníků z hlubokého vesmíru, kteří se přibližují k planetě Zemi a sledují s úžasem, že je vlastně barevná a jak vůbec vypadá, a ve spojení s Měsícem, který přes ni přechází po dobu pěti hodin, je to opravdu impozantní a dosud nikde jinde nevídaný obraz.“

Přehrát

00:00 / 00:00

NASA ukázala unikátní záběry odvrácené strany Měsíce se Zemí. V čem jsou snímky unikátní, popsal ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář

Snímky slouží jako test pro dlouhodobý program družicového monitoringu Země se zaměřením na výzkum atmosféry a na to, jak planeta reaguje na dopadající záření – kolik ho absorbuje i vydá.

„Hlavním posláním této družice je sledovat kosmické počasí a klimatické změny, které vyvolává na zemském povrchu. Druhý velký úkol, možná hlavní, bude sledovat, jaké počasí k nám posílá Slunce v podobě nejrůznějších nabitých částic - říkáme tomu erupce - které mají veliký negativní vliv na všechny sítě, zejména elektrické, na zemském povrchu,“ dodává Kolář.

Odvrácenou stranu Měsíce není možné ze Země spatřit. Gravitační síly způsobují, že doba obletu přirozeného souputníku kolem planety je stejná jako jeho otáčení kolem vlastní osy.

Vladimír Kroc, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme