NASA uzavřela smlouvu o zásobování se společností Sierra Nevada

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku uzavřel nový kontrakt pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. K dosavadním společnostem SpaceX a Orbital ATK se v následujících letech přidá nová firma Sierra Nevada, která jako jediná disponuje výkonnějšími letouny Dream Chaser. Ty by měly do vesmíru vyletět v roce 2019.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Sierra Nevada bude Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zasábovat letouny Dream Chaser. První z nich by měl do vesmíru vyletět v roce 2019 | Zdroj: Reuters

Aby mohla NASA využívat Mezinárodní kosmickou stanici i po roce 2024, musí ji nejdříve pořádně zásobit. U každé ze třech zmíněných společností si proto objednala nejméně šest letů.

Nová společnost Sierra Nevada má ale oproti předešlým firmám k dispozici letoun Dream Chaser, který dokáže při návratu na Zemi přistávat na běžných leteckých ranvejích, což je podle leteckého publicisty Tomáše Přibyla velká výhoda:

„Umožňuje velmi šetrnou dopravu nákladu na kosmickou stanici a zpět. Přece jen to není nějaká kapsle, která žuchne na padáky poměrně tvrdým způsobem, ale vlastně takové malé letadlo, které umožňuje dopravit citlivější vzorky zpět na Zemi v prakticky neporušeném stavu.“

Podle Přibyla také nový kontrakt umožní rozšířit posádku na Mezinárodní vesmírné stanici. Zatím tam totiž operuje vždy šestičlenná posádka, kterou by v budoucnu mohl posílit další kosmonaut.

„Sedm je dost zásadní zvýšení, protože když si vezmeme, že je potřeba dva a půl kosmonauta na zajištění údržby a provozu, získáte vlastně jednoho celého člověka navíc na různé vědecké experimenty a výzkumný program,“ dodává Přibyl.

Stroj Dream Chaser ale nezačne do vesmíru létat hned. Poprvé by měl k Mezinárodní vesmírné stanici odstartovat až v roce 2019.

Spolupráce se třemi společnostmi znamená pro úřad výrazné snížení nákladů. NASA tím chce však zároveň předcházet problémům se zásobováním.

„Obě naše dosavadní zásobovací společnosti se ještě zotavují z neúspěšných startů. Tyto neúspěchy pro nás i naše partnery přirozeně představují cenné zkušenosti, ze kterých čerpáme,“ popisuje Sam Scimemi z divize ISS.

„S komerčním zásobováním mezinárodní vesmírné stanice chceme rozhodně pokračovat, můžeme se díky tomu soustředit na jiné projekty, které v budoucnu umožní delší pobyt člověka ve vesmíru a třeba i cestu na Mars.“

Podle NASA byla výše nákladů klíčovou při výběru zásobovacích společností. V následujících pěti letech do nich hodlá investovat v přepočtu zhruba 350 miliard korun.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme