NASA uzavřela smlouvu o zásobování se společností Sierra Nevada

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku uzavřel nový kontrakt pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. K dosavadním společnostem SpaceX a Orbital ATK se v následujících letech přidá nová firma Sierra Nevada, která jako jediná disponuje výkonnějšími letouny Dream Chaser. Ty by měly do vesmíru vyletět v roce 2019.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Sierra Nevada bude Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zasábovat letouny Dream Chaser. První z nich by měl do vesmíru vyletět v roce 2019

Společnost Sierra Nevada bude Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zasábovat letouny Dream Chaser. První z nich by měl do vesmíru vyletět v roce 2019 | Zdroj: Reuters

Aby mohla NASA využívat Mezinárodní kosmickou stanici i po roce 2024, musí ji nejdříve pořádně zásobit. U každé ze třech zmíněných společností si proto objednala nejméně šest letů.

Nová společnost Sierra Nevada má ale oproti předešlým firmám k dispozici letoun Dream Chaser, který dokáže při návratu na Zemi přistávat na běžných leteckých ranvejích, což je podle leteckého publicisty Tomáše Přibyla velká výhoda:

„Umožňuje velmi šetrnou dopravu nákladu na kosmickou stanici a zpět. Přece jen to není nějaká kapsle, která žuchne na padáky poměrně tvrdým způsobem, ale vlastně takové malé letadlo, které umožňuje dopravit citlivější vzorky zpět na Zemi v prakticky neporušeném stavu.“

Podle Přibyla také nový kontrakt umožní rozšířit posádku na Mezinárodní vesmírné stanici. Zatím tam totiž operuje vždy šestičlenná posádka, kterou by v budoucnu mohl posílit další kosmonaut.

„Sedm je dost zásadní zvýšení, protože když si vezmeme, že je potřeba dva a půl kosmonauta na zajištění údržby a provozu, získáte vlastně jednoho celého člověka navíc na různé vědecké experimenty a výzkumný program,“ dodává Přibyl.

Stroj Dream Chaser ale nezačne do vesmíru létat hned. Poprvé by měl k Mezinárodní vesmírné stanici odstartovat až v roce 2019.

Spolupráce se třemi společnostmi znamená pro úřad výrazné snížení nákladů. NASA tím chce však zároveň předcházet problémům se zásobováním.

„Obě naše dosavadní zásobovací společnosti se ještě zotavují z neúspěšných startů. Tyto neúspěchy pro nás i naše partnery přirozeně představují cenné zkušenosti, ze kterých čerpáme,“ popisuje Sam Scimemi z divize ISS.

„S komerčním zásobováním mezinárodní vesmírné stanice chceme rozhodně pokračovat, můžeme se díky tomu soustředit na jiné projekty, které v budoucnu umožní delší pobyt člověka ve vesmíru a třeba i cestu na Mars.“

Podle NASA byla výše nákladů klíčovou při výběru zásobovacích společností. V následujících pěti letech do nich hodlá investovat v přepočtu zhruba 350 miliard korun.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme