NASA vybrala astronomickým snímkem dne českou fotografii

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) publikoval jako astronomický snímek dne fotografii českého autora Petra Horálka. Během dvacetileté existence je to pátá fotka z České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdysi dávno za zimního slunovratu | Foto: Petr Horálek

Na Horálkově panoramatické fotografii „Kdysi dávno za zimního slunovratu“ stojí autor na břehu Sečské přehrady a vyhlíží směrem nad obzor k planetě Venuši, která je letos v zimě nejlépe vidět nad jihozápadem jako večernice. Vidět je také Mléčná dráha a jasné světelné sloupy, které se vytvořily na padajících ledových krystalcích v mrazivém vzduchu. „Celá kompozice připomíná Malého prince od Antoina de Saint-Exupéryho, což byl také autorův záměr,“ uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Pro Horálka je to osmé zveřejnění jeho fotografie jako astronomického snímku dne NASA od roku 2014. Tři z nich byly pořízeny v Česku. Snímek publikovaný loňského 1. července nazvaný „Venuše, Jupiter a noční svítící mrak“ vytvořil Horálek okolo letního slunovratu také nad Sečskou přehradou. Pro letošní 16. září to pak byl snímek nazvaný „Úplněk nad Brnem“.

Fotografií, které vytvořili nebo na kterých spolupracovali čeští autoři, dosud NASA zveřejnila dvacet. V pětici snímků vzniklých nad českou krajinou tři Horálkovy fotografie doplňuje snímek Pavla Spurného z Astronomického ústavu v Ondřejově, který NASA vybrala pro 19. únor 1999, a snímek Jana Šafáře z Brna, který byl zveřejněn 10. dubna 2000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme