Navigační systém Galileo doplní satelit pojmenovaný po českém chlapci

Navigační systém Galileo udělá další krok do vesmíru. Večer vynese raketa Sojuz na oběžnou dráhu další 2 družice. Jedna z nich ponese jméno českého školáka Davida Markarjance. Satelity se totiž pojmenovávají podle vítězů národních kol výtvarné soutěže vyhlášené Evropskou komisí. Spolu s českou družicí vyletí do kosmu i satelit nesoucí jméno dánské dívky Sif.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení družice Galileo od nosné rakety | Foto: ESA - P. Carril

Davidu Markarjancovi je 11 let a chodí do šesté třídy. Za to, že jedna část navigačního systému Galileo ponese jeho jméno, vděčí povedené kresbě. Zhruba před rokem nakreslil startující raketu. „My jsme to měli jako zadání,“ popsal, jak to celé ve škole začalo.

David netušil, že se jeho raketa dostane až do finále celostátní soutěže Galileo. V té měly děti od 9 do 11 let nakreslit cokoli na téma vesmír a astronautika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ondřej Vaňura natáčel se školákem Davidem, po němž je pojmenován satelit

Obrázků se sešlo několik set, nejvíce však porotu zaujala právě Davidova raketa. A to přes to, že nakreslit ji bylo poměrně jednoduché. „Zabralo mi to dvě školní hodiny,“ přiblížil David.

Z Davidova úspěchu mají radost jeho rodiče i prarodiče a ohlas má i ve škole. Má dokonce vlastní nástěnku. „Jsem rád, že to byl někdo z naší třídy, je to pro nás pocta,“ zhodnotil Davidův spolužák Kamil.

Model satelitu, který dnes vyletí do vesmíru, má David doma. K čemu bude sloužit ten opravdový, moc dobře ví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Pavla Nováka o plánovaném startu družice Galileo v Odpoledním Radiožurnálu

„Bude to družice, bude sloužit systému Galileo, má to nahradit navigaci,“ shrnul David.

Navigace zatím v Česku fungují na americkém systému GPS. Evropský navigační systém Galileo bude fungovat díky třem desítkám družic. David odstartuje dnes ve 20:00 středoevropského času z kosmodromu ve Francouzské Guyaně.

Když startovaly na cestu do kosmu první družice, popisovali francouzští komentátoři start Sojuzu z kosmodromu Kourou jako let ohnivé koule. Do výšin se vydal kolos vážící přes 300 tun. Start se projevoval ohromným hlukem a vibracemi i na pozorovatelně vzdálené 20 kilometrů od odpalovací rampy.

Dívat se na start z pozice kamery, která odpálení rakety zaznamenává, by se rovnalo dobrovolné transformaci pozorovatele ve škvarek.

Vítězný obrázek Davida Markarjance | Foto: Astronomický ústav

Loni letěly do vesmíru dvě družice pojmenované po bulharské dívce Natalii a belgickém klukovi Thijsovi. Další družice systému Galileo se budou jmenovat například: Alba, Patrick, Doresa, Samuel nebo Zofia. I oni si poctu pojmenovat družici vybojovali ve výtvarné soutěži s námětem vesmír a jeho výzkum.

„Kosmický průmysl je hlavním představitelem třetí technické revoluce. Vesmírné metody, nanotechnologie, způsoby výroby ve stavu beztíže, vše co se týká kybernetiky, patří budoucnosti. Proto jsme se rozhodli dát každému satelitu jméno jednoho evropského dítěte, abychom veřejnosti řekli: Budoucnost patří mladým,“ vysvětlil pojmenovávání družic jmény malých Evropanů a Evropanek komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Pavel Novák, Eva Presová, Ondřej Vaňura, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme