Nefunkční americký satelit dopadne v dohledné době na Zem

Na Zem za pár týdnů spadne nefunkční americký satelit. Šestitunová družice má podle Národního úřadu pro letectví a vesmír z velké části shořet v atmosféře, přesto zbude asi 500 kilogramů kovových částí, které dopadnou na planetu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice SDO nad Zemí

Družice SDO nad Zemí | Foto: NASA

Důvod k obavám podle Antonína Vítka z Akademie věd ČR pozemšťané ale mít nemusejí: „Nebezpečí je minimální, dokonce menší, než že někoho zabije třeba padající letadlo.“

Pět set kilogramů kovu, které v atmosféře neshoří, je posle Vítka rozptýleno do drobných úlomků. Tyto nalezené úlomky není vhodné brát do ruky, neboť družice byla vybavena korekčními motorky, které používají velice jedovaté palivo Hydrazin. Nálezci by mohlo způsobit zdravotní potíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Antonín Vítek informuje o okolnostech dopadu trosek satelitu na Zemi

V současné době není možné odhadnout ani přibližně na jaký kontinent, v lepším případě do jakého oceánu zbytky dopadnou, protože životnost družice silně ovlivňuje sluneční činnost. Nedá se tudíž ani přesně stanovit, který den začne družice sestup k Zemi.

NASA spočítala, že první termín by mohl být 16. září. „Mně výpočet dal 29. září, ale může to být klidně také v polovině října,“ dodává Antonín Vítek

„Družice přitom obíhá se sklonem 57 stupňů k rovníku, pod rovinou se otáčí Zeměkoule, takže může spadnout kdekoliv mezi 57 stupněm severní a 57 stupněm severní zeměpisné šířky. Pro představu je to zeměpisná šířka nejsevernějšího cípu Dánska nebo na jihu nejjižnější část Ohňové země,“ popisuje možnost dopadu Antonín Vítek.

Možnost sestřelení satelitu je komplikovaná a stejně nemusí být stoprocentním řešením. Snížilo by se sice množství větších trosek, které průlet atmosférou překonají, ale trosky družice po rozstřelení by nejméně měsíc až dva obíhaly po různých drahách kolem Země, kde by mohly ohrozit dosud fungující satelity.

Patricie Polanská, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme