Nejstudenější místo Sluneční soustavy

Chudák vzdálený Pluto. Nejdřív přišel o status planety a teď ztrácí i titul nejstudenějšího místa Sluneční soustavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Denní a noční teploty na jižním pólu Měsíce

Denní a noční teploty na jižním pólu Měsíce | Foto: NASA/JPL, UCLA

K Plutu, který obíhá kolem Slunce v nejméně 30krát větší vzdálenosti než Země, se dostává jen velmi malá porce slunečního záření. Astronomové proto předpokládali, že právě na Plutu může ležet nejstudenější místo Sluneční soustavy. V roce 2006 na povrchu naměřili uspokojivě nízkou teplotu -230 stupňů Celsia. Pluto má ale v soupeření o titul největšího zmrzlíka jednoho velkého konkurenta - Měsíc.

Krátery na jižním pólu Měsíce mají vyčnělé okraje, které slunečnímu záření brání proniknout dovnitř. V centrech kráterů tedy panuje věčná tma a také - jak teď zjistila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) - konstantní teplota -240 stupňů Celsia. To znamená, že krátery jižního pólu Měsíce jsou o 10 stupňů chladnější než povrch nesmírně vzdáleného Pluta.

Vědci ale nevylučují, že ani Měsíc se na prvním místě žebříčku dlouho "neohřeje". Hluboké krátery s vysokými okraji se vyskytují i na jiných tělesech solárního systému a je možné, že v některém z nich panuje teplota ještě nižší než v měsíčních kráterech.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme