Noční oblohu rozzářily Perseidy, řada lidí zamířila na hvězdárny

Tisíce lidí vyrazily v noci na dnešek do přírody, aby mohli pozorovat oblohu rozzářenou rojem Perseid. Někde je ke společnému zkoumání neobvyklého jevu pozvaly i hvězdárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorický roj | Foto: Petr Horálek, Miloslav Druckmüller

Už v 19:30 hodin přicházeli na hvězdárnu ve Vyškově první zájemci o pozorování Perseid. Zpočátku samozřejmě ne na obloze, ale na speciálním zařízení, které umožňuje meteory sledovat po celý den.

Ve výšce 50 kilometrů je zachytí anténa umístěná na střeše budovy a přenese je na obrazovku jako čáry. Slyšet je dokonce jejich hvízdání.

„Je to pro návštěvníky zajímavé vidět i za špatného počasí něco, co se obvykle nevidí,“ vysvětluje vedoucí hvězdárny Dobromila Patáková. "Už vidíme, už toho vidíme hodně, alespoň deset,“ hlásí návštěvníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na hvězdárně ve Vyškově natáčela redaktorka Zuzana Kopuletá

S postupujícím časem nervozita roste a každou chvíli někdo vychází zkontrolovat oblohu. Šedé mraky se ale k radosti všech přítomných rozfoukávají a lidé se hrnou ven. Někteří dokonce s sebou mají deky, nebo spacáky, aby meteory mohli pozorovat pohodlně vleže na čerstvě pokosené louce u hvězdárny.

Pětadvacetiletý student Petr přijel do Vyškova až z Brna: „Zajímám se o hvězdy a došel jsem se právě podívat, jak budou padat.“

Pak už jen zbývá vybrat si hezké místo a nechat si ukázat správný směr, kam se dívat: „Zaměřte se na tu oblast nad souhvězdím Kassiopei,“ radí vedoucí hvězdárny. „Jo, teďka tam právě jeden letí,“potvrzuje jeden z návštěvníků.

U jednoho samozřejmě nezůstalo. Podle odborníků jich mohlo být po půlnoci až 70 za hodinu. Navíc prý ale podobnou podívanou nabídne noční obloha i v dalších dnech.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme