Nová éra vesmírného cestování: Orion bezpečně přistál v Tichém oceánu

Vesmírná loď Orion úspěšně zakončila první testovací misi. Modul přistál do vln Tichého oceánu u pobřeží Mexika. NASA věří, že tento let odstartoval novou éru ve vesmírném cestování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orion bezpečně přistál v Tichém oceánu

Orion bezpečně přistál v Tichém oceánu | Zdroj: ČTK

Orion během necelých pěti hodin dvakrát obkroužil Zemi. Nejprve se vydal na nízkou dráhu kolem Země, při druhém obletu se dostal do výšky skoro 8 tisíc kilometrů a jako první kosmická loď od Apolla 17 proletěl Van Allenovy radiační pásy.

„Byl to test průletu těmito pásy, až jednou astronauti poletí do větších dálek. Zároveň to bylo navedení lodi na vysoce eliptickou dráhu, aby vstoupila hodně rychle do atmosféry Země. To proto, aby se tak simuloval návrat od Měsíce,“ vysvětlil odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O modulu Orion mluvil ve vysílání Radiožurnálu expert na kosmonautiku Tomáš Přibyl

Vesmírná loď vletěla do zemské atmosféry rychlostí 30 tisíc kilometrů v hodině. Dva kilometry nad mořem zpomalila a s pomocí tří padáků dosedla na vodní hladinu. Lodě válečného námořnictva teď musí modul dostat na souš.

I když Orion odstartoval oproti plánu o den později, NASA jeho cestu považuje za velký úspěch. Podle ní svým letem otevřel dveře dalším výpravám - na Měsíc a Mars.


Broadcast live streaming video on Ustream

Do 24 metrů dlouhé lodi by se měli vejít až čtyři astronauti. Teď ale letěla bez posádky. Pilotovaného letu s astronauty bychom se mohli dočkat nejdřív po roce 2020.

„Loď Orion je určena především pro dopravu kosmonautů do vzdálenějšího vesmíru proto, aby kosmonauty dopravila za oběžnou dráhu, které se říká nízká. Čili do vzdálenosti řádově alespoň k Měsíci,“ upřesňuje cíle lodi Orion Jan Kolář, ředitel České kosmické společnosti.

Orion je vysoký 3,3 metru, v průměru měří pět metrů. Základní posádku mají tvořit čtyři lidé, kteří mohou letět až 21 dní. Při kratších letech může být v lodi až šest astronautů.

Cílem prvních testů bylo vyzkoušet funkčnost systémů, které jsou důležité pro bezpečnost a životní podmínky posádky při startu, během vlastního letu i při přistání zpět na Zemi.

Významnou novinkou je mimo jiné záchranný systém pro přerušení startu, který by měl během vzletu v případě havárie dostat modul s posádkou do bezpečí.

Významnou novinkou je mimo jiné záchranný systém pro přerušení startu, který by měl během vzletu v případě havárie dostat modul s posádkou do bezpečí.

Náklady programu Orion, na němž se výrobou servisního modulu podílí také Evropská vesmírná agentura, se pohybují kolem 15 miliard dolarů.

Plánovaný první let americké vesmírné lodi Orion - ilustrační schéma se základními údaji | Foto: ČTK

Igor Maňour, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme