Nové kosmické letadlo má vozit turisty do vesmíru

Britský miliardář Richard Branson představil kosmické letadlo, kterým chce napřesrok vozit vesmírné turisty. Dvouhodinový let SpaceShipTwo vyjde v přepočtu na tři a půl milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SpaceShipOne | Foto: Virgin Galactic

"Je neuvěřitelné, že doposud letělo do vesmíru pouhých 450 lidí. Číslo zahrnuje jak Američany, tak Rusy a Číňany. My budeme schopni dostat do vesmíru naším soukromým letadlem dalších asi tisíc lidí. Tady se otevírá nový prostor pro cesty do vesmíru," plánuje Richard Branson.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém kosmickém letadle SpaceShipTwo mluvil na Rádiu Česko odborník na letectví a kosmonautiku Antonín Vítek z Akademie věd ČR.

Toto kosmické letadlo je ale určen pouze pro suborbitální kosmické lety, nikoliv lety na oběžnou dráhu kolem Země. SpaceShipTwo vynese pasažéry do velmi vysoké výšky, a to přes 100 kilometrů.

"Narozdíl od plnohodnotných kosmonautů těch 6 cestujících, kteří se vejdou na palubu tohoto letadla, zažije maximálně 5 až 6 minut stavu bez tíže. Pak se letadlo vrátí do atmosféry a přistane na Zemi," vysvětluje odborníka na letectví a kosmonautiku Antonín Vítek z Akademie věd ČR.

Hlavním účelem letů je překonat 100 kilometrů, což je hranice, kterou Mezinárodní letecká federace definovala jako hranici vesmíru. "Takže oni do toho vesmíru pouze nakouknou," dodává Vítek.

Martina Mašková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme