Nové snímky komety Tempel 1 ukázaly lidmi vytvořený kráter

Další vesmírný úspěch hlásí sonda Stardust. Podařilo se jí pořídit snímky kráteru, který do komety Tempel 1 vyhloubili lidé. Lépe řečeno projektil vypuštěný další sondou Deep Impact. Vědci tak můžou sledovat změny, které kosmická srážka vyvolala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci z NASA představili nové snímky komety Tempel 1

Vědci z NASA představili nové snímky komety Tempel 1 | Zdroj: ČTK

Jak ve vysílání Radiožurnálu řekl Antonín Vítek z Akademie věd, fotografie kráteru na povrchu komety způsobeného člověkem lze považovat za skutečný úspěch. Byl to ostatně jeden ze tří úkolů, které si američtí vědci v roce 2006 dali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Antonín Vítek z Akademie věd v pořadu Stalo se dnes

„Ty tři úkoly pro kameru byly: zaprvé zjistit změny, které proběhly na povrchu jádra té komety za dobu jejího jednoho oběhu kolem Slunce, zejména po průletu v blízkosti Slunce. Přesně řečeno, když se přiblížila ta kometa k dráze Marsu.“

„To se podařilo také zjistit. Zhruba to odpovídá, že ledové jádro té komety, které má rozměry zhruba 7,5 krát 5 kilometrů, zhublo o 20 až 50 metrů na tloušťku,“ přiblížil Vítek.

„Druhá záležitost byla ta, že chtěli ofotografovat aspoň část toho jádra, která se nepodařila ofotografovat sondě Deep Impact, když vypustila ten svůj 250kilogramový měděný projektil do jádra té komety.“

„A teprve třetím úkolem bylo pokusit se najít stopu po dopadu tohoto projektilu. Všechny tyto tři věci se podařily,“ dodal Antonín Vítek v pořadu Stalo se dnes.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme