Pardubická hvězdárna láká na unikátní pozorování pěti planet

Noční obloha nabízí v těchto dnech jedinečnou podívanou na pět nejjasnějších planet sluneční soustavy, kromě nich ale pozorovatelé mohou spatřit také kometu a Měsíc. Astronomický úkaz bude k vidění do poloviny března a jeho opakování nastane až v roce 2036.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Venuše a její hustá oblačná atmosféra | Foto: NASA

„Takový planetární kvartet – bude to planeta Merkur, Venuše, Jupiter, Mars. A kolem půlnoci, když budou lidi trpěliví, tak tam pomalinku bude zpoza obzoru planeta Saturn,“ přibližuje pozvolna vrcholící podívanou astronom Petr Komárek.

Kromě pěti nejjasnějších planet sluneční soustavy doplní scenérii i jasně viditelný měsíc a vzdalující se kometa. Všechna vesmírná tělesa je možné pozorovat pouhým okem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Drahomíra Bačkorová zjišťovala podrobnosti o pozoruhodném astronomickém úkazu

Venuši poznají lidé snadno. Už teď září jasně stříbrným světlem nad obzorem jako Večernice. O něco slaběji svítí Jupiter, který vypadá jako kotouček s pásy. Spatřit lze i jeho čtyři měsíce.

Rudý Mars je nejlepší pozorovat dalekohledem. Po 22. hodině se objeví Saturn a dalekohled přiblíží i jeho prstence. Poslední planetu, malý Merkur, asi pozorovatelé bez pomoci hvězdářů nenajdou.

Pardubičtí hvězdáři jsou připraveni na stovky návštěvníků. „Vidět všechny planety najednou, to je neuvěřitelný zážitek,“ říká astronom Petr Horálek. Hvězdárna barona Artura Krause nabízí pozorování planet dnes a zítra od 19 hodin.

Kristina Winklerová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme