Planeta Pluto mění barvu

Snímky pořízené Hubbleovým teleskopem ukazují, že asi pětina Pluta je rudější než dřív. Odborníci se domnívají, že to způsobují změny na ledovém povrchu. Na nových záběrech je patrné zesvětlení severu a ztmavení na jihu Pluta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pluto se svým velkým měsícem Charónem | Foto: ESO

Změny jsou podle vědců pravděpodobně důsledkem tání ledu na sluneční straně a jeho hromadění na jižním pólu. "Je to trochu překvapení vidět tyto změny dít se v takovém rozsahu a tak rychle. Je to bezprecedentní," řekl Marc Buie z amerického střediska Southwest Research Institute.

Podle Antonína Vítka z Akademie věd jsou barevné změny na Plutu způsobeny látkami, kterým se říká tholiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změnu zbarvení Pluta vysvětloval Antonín Vítek z Akademie věd

"V roce 1984 se Pluto nacházel nejblíže Slunci a v té době se začal vypařovat dusíkový led na povrchu a začala se zhušťovat atmosféra. Současně se odkrývaly hlubší vrstvy a mezi nimi byly i tholiny. Ty oranžové až načervenalé tóny na Plutu jsou právě projevem tholinů," myslí si Vítek.

Plutu se kdysi říkalo planeta, od pražského kongresu Mezinárodní astronomické unie v roce 2006 to už neplatí a Pluto se řadí do nově vzniklé skupiny plutoidů. Ukázalo se totiž, že drahou Neptunu se nachází obrovský počet těles a některé z nich jsou dokonce větší než Pluto.

"Studenti by se za chvíli museli učit ne deset planet, ale dvacet, možná i stovky. Proto bylo rozhodnuto, že se vytvoří definice, která řekne, od jaké velikosti budeme považovat tělesa za planety, vysvětlit Vítek.

Igor Maňour, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme