Planetární systém podobný našemu

Astronomové objevili dosud nejbohatší známý planetární systém, ve kterém krouží až sedm planet. Jedna z nich se velice podobá Zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planetární systém kolem hvězdy HD 10180 v představě výtvarníka. | Foto: European Southern Observatory

V jižním souhvězdí Malého vodního hada se nachází hvězda HD 10180, která je od nás vzdálená 127 světelných let. K pozorování hvězdy a jejího okolí astronomové využili spektrograf HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), který je připojen k 3,6metrovému teleskopu Evropské jižní observatoře v La Silla v Chile. Díky 190 individuálním měřením vlnových délek mohli detekovat drobné kolísání polohy hvězdy, které je vyvoláváno gravitačním působením nejméně pěti planet v jejím okolí. Těchto pět nejsilnějších signálů odpovídá planetám s hmotností podobnou planetě Neptun.


„Máme dobré důvody věřit, že jsou zde i další dvě planety,“ říká vedoucí výzkumu Christophe Lovis z Ženevské univerzity. Jedna se svou velikostí zřejmě podobá Saturnu, zatímco druhá by s hmotností 1,4násobku hmotnosti Země mohla být zatím nejméně hmotnou exoplanetou, o jaké víme. Tato skalnatá planeta podobná Zemi svou hvězdu obíhá velice blízko – její vzdálenost od HD 10180 vědci spočítali na 2 % vzdálenosti, která od Slunce dělí Zemi. Jeden rok tak na planetě trvá jen 1,18 pozemského dne.

Planetární systém se sedmi planetami kolem HD 10180 je nejbohatší, jaký zatím známe. U dalších patnácti systémů víme o nejméně třech planetách a dosavadním rekordmanem byl systém 55 Cancri v souhvězdí Raka, který obsahuje pět planet.

Zdroj: ESO, Astronomy & Astrophysics

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme