Po astronautovi Feustelovi pojmenovali Češi planetku

Letos Krteček a před dvěma lety Nerudovy Písně kosmické. Obě vyvezl do vesmíru americký astronaut Andrew Feustel. Ten je v těchto dnech návštěvě v České republice. V Českých Budějovicích na něj dnes čekalo jedno veliké překvapení: pojmenovali po něm planetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronaut Andrew Feustel a manželka Indira Feustelová (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Až do dnešního dne nevěděl Andrew Feustel, že se po něm jmenuje jedna vesmírná planetka o průměru dvou kilometrů. Dnes dostal v českobudějovickém planetáriu oficiální certifikát k této planetce. Objevili ji před pár lety v observatoři na Kleti a u objevu byla i ředitelka observatoře Jana Tichá.

„Je to planetka číslo 191282, kterou jsme objevili na Kleti s kolegy Milošem Tichým a Michalem Kočerem v roce 2003,“ řekla Jana Tichá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Pokorného z návštěvy astronauta Andrewa Feustela v České republice v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

K pojmenování planetky po Andrewovi Feustelovi ji inspirovalo právě to, že se nedávno vrátil z vesmíru s českým krtečkem. Andrew Feustel byl ve vesmíru celkem dvakrát. Při své první misi opravoval Hubbleův vesmírný teleskop. Na oplátku pak slíbil, že pošle podrobné fotografie planetky.

„Mám pár přátel mezi operátory Hubbleova teleskopu. Vzhledem k tomu, že jsem ho před pár lety opravoval, doufám, že je o to mohu požádat,“ řekl Andrew Neustel.

Za cestou Nerudových Písní kosmických a krtečka do vesmíru je Feustelova manželka Indira, jejíž maminka pochází z Moravy, a s českou kulturou vyrůstala od dětství.

Martin Pokorný, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme