Poslední let raketoplánu Atlantis provázejí komplikace

Rozlučkový let raketoplánu Atlantis se komplikuje. Už podruhé během svého posledního letu má problémy s palubním počítačem. Řídící středisko letu kvůli krizové situaci dokonce posádku ve čtvrtek probudilo hodinu a půl potom, co ulehla ke spánku. Atlantis je nyní zaparkovaný u Mezinárodní vesmírné stanice a dnes se posádka pokusí o opravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posledním letem raketoplánu Atlantis v červenci definitivně skončí éra raketoplánů | Foto: NASA

„Za posledních 12 let došlo k podobné poruše na hlavním počítači raketoplánu za letu už počtvrté. Je to tedy jakási ‚standardní mimořádná situace‘. Na druhou stranu to nechci bagatelizovat. Něco určitě není v pořádku a každá mimořádná situace je nepříjemná. Situace zatím neohrozila posádku ani raketoplán,“ říká expert na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech raketoplánu Atlantis mluvil na Radiožurnálu expert na kosmonautiku Tomáš Přibyl

Raketoplán má na své palubě pět hlavních počítačů a ke svému provozu potřebuje jen jeden. Oprava je tak podle Přibyla jednoduchá:

„Kosmonauti byli vzbuzeni a museli převést běžící programy z jednoho počítače na druhý. Trvalo to asi 45 minut a pak mohli opět ulehnout. Činnost hlavních počítačů je navzájem jištěna.“

Software počítačů je pro každou misi vyvinut nově a pak je testován. Každý počítač je také od jiného výrobce.

„Raketoplán je starý, létá od roku 1985. Ale starý je jen jeho korpus. Vnitřek je stále modernizovaný,“ dodává Přibyl.

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme