Před 35 lety se vydal do vesmíru Vladimír Remek, první evropský kosmonaut

Přesně třicet pět let uplynulo od startu Vladimíra Remka do vesmíru. Po Sovětském svazu a Spojených státech mělo Československo jako třetí země na světě svého kosmonauta. Evropská kosmická agentura dnes Vladimíra Remka považuje také za prvního evropského kosmonauta. Spolu se sovětskými kolegy strávil na palubě lodi Sojuz 28 a orbitální stanici Saljut 6 osm dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Remek s Gubarevem na stanici Saljut 6. | Foto: mek.kosmo.cz

"Až do tohoto roku vzlétli do kosmu jen příslušníci dvou států. Ale od druhého března 1978 vynesl do vesmíru náš občan, kapitán Vladimír Remek, ve společnosti zkušeného kosmonauta Alexeje Gubareva, třetí státní vlajku. Naši, československou."

Takhle shrnul velkou událost dobový pořad Československé televize. Ta spolu s rozhlasem přenášela Remkovy pozdravy přímo z oběžné dráhy:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí letu 1. československého kosmonauta do vesmíru připomněl Štěpán Macháček ze zahraniční redakce

"Milí občané, soudružky a soudruzi. Poprvé v historii může k vám z vesmíru promluvit občan Československé socialistické republiky."

Výrazy vlastenectví prokládal první československý kosmonaut slovy díků na adresu Sovětského svazu a vládnoucích komunistických stran obou zemí:

"Teď jako československý kosmonaut letím vesmírem, ale vím, že letím na sovětských křídlech. Z kosmu je všechno zvláštní. Zejména naše planeta se jeví nepříliš velikou, ale já vím, že uprostřed rozvrásněné tváře... je malá země obklopená horami. Naše Československo."

Proč padla volba právě na Vladimíra Remka, vysvětluje Milan Halousek z České astronomické společnosti:

"Jak to bylo s výběrem finální letové posádky, o tom se spekuluje a asi se o tom už spekulovat bude navždy. Obecně si myslím, že česká nebo československá strana do toho nezasahovala, že to bylo opravdu na rozhodnutí sovětské státní komise, která rozhodovala o tom, která posádka je lépe připravena.“

Vladimír Remek: Můj let do vesmíru | Foto: Petr Sobotka

„Ony byly víceméně připraveny obě dvě stejně dobře. Možná tam ta posádka s Vladimírem Remkem měla trošinku navrch už v tom, že Vladimír Remek představoval vlastně obě části československé republiky, protože jeho otec byl Slovák a matka Češka," říká Halousek.

Vladimír Remek byl sice prvním československým kosmonautem, ale jeho nástupce může mít i samostatná Česká republika. Ostatně Slováci už svého Ivana Bellu poslali do vesmíru v roce 1999.

"Česká republika je členem Evropské kosmické agentury, čeští zájemci se můžou hlásit do výběru na evropské kosmonauty. Uidíme, jak brzo bude vypsán zase další výběr na evropského kosmonauta.“

„V tom okamžiku už se do něj budou určitě hlásit i čeští zájemci. Jestli budou tak dobří, aby prošli tím výběrem, tak se můžeme dočkat," věří Milan Halousek v budoucnost české kosmonautiky.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme