Před 40 lety přistál naposledy člověk na Měsíci. Měl s sebou i českou vlajku

Dnes je to právě 40 let, co na Měsíci naposledy přistál člověk. Velitelem mise Apollo 17, která přistála na měsíčním povrchu 11. prosince roku 1972, byl Eugene Cernan, rodák z Chicaga s českými a slovenskými předky. Od mise Apolla 17 už lidská noha na povrchu měsíce nestanula.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký astronaut Eugen Cernan byl v roce 1972 posledním člověkem na Měsíci. Po otci byl slovenského a po matce českého původu. | Foto: NASA

Mise Apolla 17 byla poslední a završila sérii úspěšných letů na Měsíc. Jako první vystoupil na lunu člen posádky Apolla 11 Neil Armstrong, v červenci 1969.

Po něm se ještě na Měsíc podívalo dalších 11 amerických astronautů. Tím posledním byl Eugene Cernan spolu s malou československou vlaječkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední misi na Měsíc připomněl Jaromír Marek. O minulosti i budoucnosti vesmírného programu mluvil publicista Pavel Toufar

Vlajku přivezl Cernan do tehdejšího Československa už v roce 1974, tehdejší režim ovšem nebyl z jeho návštěvy příliš nadšený a nikdo z oficiálních představitelů se s ním při této návštěvě nechtěl setkat.

Nakonec se ho ujal tehdejší ředitel Astronomického ústavu v Ondřejově, Luboš Perek, kterému Eugene Cernan vzácnou vlajku odevzdal. Vlajka tak byla téměř potají uložena v Astronomickém ústavu. Teď už pár let zdobí pilíř největšího českého dalekohledu v ondřejovské hvězdárně.

Novým cílem je asteroid

Dalších 40 let se Měsíc žádná posádka nevrátila a zřejmě hned tak nevrátí. „Bylo to rozhodnutí finančně-politické. Američtí politici chtěli mít orbitální stanici – upřednostnili projekt Skylab, zrušili tři další původně plánované lety na Měsíc a zcela padl program vybudování malé měsíční základny,“ vysvětluje konec misí publicista Pavel Toufar.

„Od té doby bylo zaměření americké kosmonautiky na oběžnou dráhu kolem Země, na orbitální stanici Skylab, na lety raketoplánu. A na Měsíc prostě už nezbyl čas,“ říká publicista.

Návrat na Měsíc plánoval bývalý prezident George Bush mladší, chtěl tak napodobit ambiciózní a úspěšný projekt Apollo J. F. Kennedyho. Po nástupu Baracka Obamy se ale priority znovu změnily.

„Prezident Obama to po poradě se svými vědeckými poradci celé změnil. Měsíc už není hlavním cílem, hlavním cílem pilotovaných výprav by měl být některý z asteroidů. A pak někdy možná – ale to je velmi dlouhá vize – Mars,“ dodává Pavel Toufar.

Jaromír Marek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme