Překážky cestám na Mars: pozemské bakterie

Pokud lidé uvažují o meziplanetárním cestování, obvykle vidí jako hlavní problém obrovské vzdálenosti. Nemenší překážku ale podle nové studie představují pozemské bakterie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Měsíc, Mars a kam dále? | Foto: ESA

Francouzští výzkumníci studovali vliv, který by na imunitní systém obratlovců mohl mít dlouhodobý pobyt ve vesmíru. Došli k závěru, že pobyt mimo naši planetu obranyschopnost lidí i zvířat silně oslabuje, a je proto nepravděpodobné, že by se astronauti při letech k Marsu či vzdálenějším planetám mohli těšit dobrému zdraví.

Oslabená imunita by ale nebyla jejich jediným problémem. Výsledky experimentů také ukazují, že běžným lidským patogenům, které by si astronauti nevyhnutelně vzali s sebou na palubu, by pobyt ve vesmíru naopak velmi vyhovoval. Bakterie Salmonella, Escherichia coli a Staphylococcus se v kosmickém prostředí rychleji množily a zvýšila se jejich virulence. To znamená, že astronauti by byli vystaveni vysokému riziku těžkých infekcí, se kterými by si jejich oslabený imunitní systém poradil jen velmi obtížně.

Escherichia coli | Foto: Michigan State University

Výsledky studie popisuje článek v listopadovém čísle Journal of Leukocyte Biology.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme