Příští týden se na obloze vyrojí Perseidy, pozorovat půjdou pouhým okem

Po roce bude na noční obloze znovu možné pozorovat roj Perseid. Takzvané padající hvězdy, které se v minulých staletích uvolnily z komety Swift-Tuttle, budou viditelné na konci příštího týdne - v nocích ze čtvrtka na pátek a také z pátku na sobotu. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno jich bude možné spatřit průměrně 70 meteorů za hodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorický roj | Foto: Petr Horálek, Miloslav Druckmüller

Proč se těmto padajícím meteorům říká právě Perseidy, vysvětluje ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek:

„V případě proudu prachových částic komety Swift-Tuttle se nám zdá, jako by padající hvězdy létaly ze souhvězdí Persea, a proto se jim říká Perseidy. Nejvíc jich letos uvidíme v noci z 11. na 12. a z 12. na 13. srpna., vždy od půlnoci do rána. Samozřejmě podmínkou je dobré počasí.“

Astronomové doporučují úkaz pozorovat na odlehlejších místech za městem, kde oblohu neznečišťuje světelný smog, nebo v hvězdárnách při veřejném pozorování. Na obloze bude v tu dobu k vidění také seskupení dorůstajícího Měsíce, planet Mars a Saturn a jasné hvězdy.

Původcem Perseid je rozpadlá kometa Swift-Tuttle, která byla objevena v roce 1862 a ve své dráze zanechává prachové částečky. Když se dráha Země zkříží s dráhou komety, částečky kometárního prachu vletí vysokou rychlostí do zemské atmosféry, třením o vzduch se zahřívají a vzplanou. Tak vznikají jasné světelné čáry na obloze - meteory.

Perseidám se lidově říká padající hvězdy nebo slzy svatého Vavřince, který má svátek 10. srpna. Vavřinec byl římský klerik umučený v roce 258 při pronásledování křesťanů.

Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme