Progress M-16M se připojil k vesmírné stanici za rekordních 6 hodin

Ruské nákladní lodi Progress M-16M trvalo 6 hodin místo 50, než zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Odstartovala ve středu a stačily jí pouhé čtyři oblety země, aby se dokázala napojit na ISS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA

Mezinárodní vesmírné stanice má svou oběžnou dráhu pevně danou a měnit je tedy možné pouze trajektorii vesmírného korábu, který je ke stanici vyslaný ze Země. Právě tahle operace trvala až dosud víc než dva dny, než experti zjistili, že nosné rakety Sojuz umožňují přesnou navigaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl v Ozvěnách dne

Pro operaci bylo potřeba několik zásadních změn. „Šlo o velice přesné výpočty, protože když se připojujete takhle krátce, tak jde všechno ráz na ráz. Není prostor na improvizaci. A pak jsou to technologie,“ přiblížil odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Přitom už v 60. letech se podařilo několik rychlých spojení. „Tehdy šlo o něco jiného. Tehdy byla rychlá spojení realizována pomocí dvou raket, které startovaly vždy bezprostředně po sobě, letěly v jakémsi konvoji,“ upřesnil odborník na kosmonautiku.

Mezinárodní vesmírné stanice má zjednodušeně jakousi optimalizovanou dráhu, aby byla dosažitelná z jakéhokoli kosmodromu.

„Což znamená, že není vhodná naprosto pro nikoho. Přizpůsobit se tak musí loď, musí manévrovat. Takže v 60. letech letěla dvě tělesa jako jakási karavana, zatímco teď musíme letět k tělesu, které je pro nás maximálně nevstřícné,“ vysvětlil Přibyl.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme