První skutečně obyvatelná exoplaneta?

Astronomové poprvé „ulovili“ exoplanetu, kterou by teoreticky mohly obývat živé organismy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exoplaneta Gliese 581 g | Foto: UC Santa Cruz, Lynette Cook

Rudý trpaslík Gliese 581 leží v souhvězdí Vah asi 20 světelných let od Země. Podle našich současných znalostí kolem této hvězdy krouží šestice exoplanet. Dvě z nich se nacházejí poblíž vnějšího a vnitřního kraje „obyvatelné zóny“, ve které by na povrchu planety mohla existovat voda v kapalném skupenství. První z dvojice exoplanet, označená písmenem c, je však pro existenci života příliš horká. U planety d, která leží na „studeném“ okraji obyvatelné zóny, se názory liší. Někteří astronomové tvrdí, že může mít hustou atmosféru se skleníkovým efektem, který ji ohřívá, jiní vědci jsou spíše skeptičtí.

Nově objevená exoplaneta, Gliese 581 g, však leží přesně v tom správném místě uprostřed obyvatelné zóny. Je skalnatá, svou hvězdu oběhne za 37 dní a její hmotnost trojnásobně převyšuje hmotnost Země. Planeta je tedy dost masivní na to, aby si udržela atmosféru. Gravitace na jejím povrchu by podle propočtů vědců měla být stejná nebo jen o něco málo vyšší než na Zemi. Jestli je Gliese 581 g skutečně obyvatelná a teče na ní voda, zatím nevíme. Ze všech známých exoplanet je však zatím nejlepším kandidátem.

Zdroj: Science Daily, Science Now

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme