První soukromá vesmírná loď úspěšně zakotvila u mezinárodní vesmírné stanice

S drobným zpožděním dnes první soukromá vesmírná loď přistála u mezinárodní vesmírné stanice. Kosmonautům přivezla jen čisté prádlo a jídlo, i tak jde ale o historickou událost. NASA doufá, že do budoucna by na oběžnou dráhu země létaly pouze soukromé společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První soukromé vesmírné plavidlo SpaceX Dragon na snímku poskytnutém NASA | Zdroj: ČTK

Jako komplikovaný vesmírný tanec vypadalo přibližování se korábu Dragon k mezinárodní vesmírné stanici. Soukromá loď okolo tři dny manévrovala a postupně se přibližovala, aby dokázala, že neohrozí bezpečnost kosmonautů.

„I to, že ten manévr byl několikrát přerušený, odložený, že tam bylo potřeba řešit různé technické problémy, tak svědčí o tom, že opravdu nebyl jednoduchý,“ řekl odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Zdržení nastalo ve chvíli, kdy odrazy od stanice rušily navigaci modulu. Nakonec ale posádka dokázala navázat s Dragonem kontakt. Ten se přiblížil až na 10 metrů, kde ho uchopili do robotického ramene a připoutali ke stanici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl mluví o letu první soukromé kosmické rakety do vesmíru v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Modul Dragon k mezinárodní vesmírné stanici dopravil asi půl tuny nákladu, o něco víc než 600 kilogramů materiálu naopak odveze zpátky na Zemi.

Let tohoto modulu je velmi pozorně sledovaný; má potvrdit, že budoucnost vesmírných letů a projektů bude spoléhat také na služby soukromých společností, nikoli jen vládních agentur jako doposud.

Už úterní start rakety Falcon americké společnosti SpaceX byl označován za historický mezník v dějinách kosmonautiky, protože vynesla na oběžnou dráhu modul, který by mohl v dalších letech zajistit dopravu lidských posádek do vesmíru.

„SpaceX sklidil potlesk na otevřené scéně, když předvedl video z úspěšného startu,“ uvedl ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář, který se ve Washingtonu zúčastnil konference Amerického astronautického ústavu.

Vít Pohanka, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, mta, Eva Presová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme