První stupeň rakety Falcon 9 se při návratu poškodil

Návrat prvního stupně nosné rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX na Zemi byl spíše neúspěšný. Nedlouho po dnešním startu z kalifornské základny Vandenberg sice dosedl na určenou plošinu v Tichém oceánu, ale přistání bylo tak tvrdé, že se zjevně poškodil. SpaceX o tom informovala na twitteru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plameny z motorů rakety Falcon 9 společnosti SpaceX nad kalifornskou základnou Vandenberg

Plameny z motorů rakety Falcon 9 společnosti SpaceX nad kalifornskou základnou Vandenberg | Zdroj: Reuters

Návrat prvního stupně by měl umožnit raketu znovu použít a ušetřit tak značnou část nákladů při cestách do kosmu. Jednoduché to však není.

„Představme si, že první stupeň této rakety je roura něco přes čtyřicet metrů vysoká, 3,6 metru v průměru, bez paliva váží 22 tun a musí přistát, když jde tedy o tuto plochu na moři, na fotbalovém hřišti,“ přiblížil specialista na kosmonautiku Pavel Toufar.

Firma SpaceX už v prosinci slavila úspěch, když první stupeň jejího raketového nosiče přistál nedaleko místa startu. Úspěšné dosednutí na plošině v oceánu se jí však zatím nedaří. Tento pokus byl už čtvrtý.

Raketa vynesla do vesmíru satelit Jason 3 amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Družice byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu, odkud má sledovat změny klimatu na základě měření hladin oceánů.

Společnost Space X miliardáře Elona Muska je jednou ze třech firem, se kterými tento týden americká NASA uzavřela kontrakt na zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Od kosmických experimentů si slibuje i to, že se díky nim spolupráce s NASA rozšíří.

Návrat prvního stupně nosné rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX na Zemi | Foto: ČTK

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se satelitem Jason-3 | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme