Raketoplán Atlantis se odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice

Raketoplán Atlantis se naposledy odpoutal od Mezinárodní vesmírné stanice a zamířil domů. Přes třicet let raketoplány sloužily ke zkoumání vesmíru, zanedlouho však Atlantis přistane a tím na delší dobu skončí i aktivita americké NASA.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Atlantis přistává /rok 2008/

Raketoplán Atlantis přistává /rok 2008/ | Foto: NASA

Odpoutání proběhlo naprosto bez problémů, oproti letovému plánu se zpozdilo o pouhé 4 sekundy.

Pan Antonín Vítek z Akademie věd popisuje, co se vlastně v příštích několika dnech bude dít:

Přehrát

00:00 / 00:00

Raketoplán Atlantis se odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice.mp3

„Přistávání bude trvat ještě dva dny, raketoplán totiž nemíří přímo k Zemi, ale na samostatnou dráhu. V současné době pomalu vyrovnává svou rychlost s mezinárodní stanicí ISS ve vzdálenosti asi dvou set metrů. Následovat bude obligátní oblet stanice, při kterém se naopak bude nepatrně vzdalovat, až dosáhne vzdálenosti zhruba čtyř set metrů od ní. Pak dvakrát za sebou zapojí své manévrovací motory a definitivně se začne od stanice vzdalovat.“

„Dnes má posádka za úkol provést ještě závěrečnou inspekci tepelné ochrany svého stroje, zejména náběžné hrany, která byla příčinou havárie raketoplánu Columbia. A pokud bude všechno v pořádku, budou zítra piloti- Ferguson a Hurley kontrolovat celý řídící systém, zatímco zbytek posádky uklidí vnitřek tak, aby nic během sestupu nemohlo spadnout,“ vysvětluje Antonín Vítek.

Budoucnost

NASA má již podepsanou smlouvu s Ruskem, které přislíbilo dopravovat americké kosmonauty v průběhu několika příštích let na Mezinárodní vesmírnou stanici. Až do poloviny roku 2016 by měli Rusové zajišťovat transport svými kosmickými loděmi typu Sojuz. Za tyto služby americký úřad zaplatí téměř šedesát tři milionů dollarů.

Už v roce 2015 by Američané chtěli začít zkoušet, nejdříve bez posádky a potom s ní, své nové transportní kosmické lodě pro lidi.

Nikola Bojčev, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme