Raketoplán Endeavour vyrazil na poslední cestu. Ulicemi Los Angeles

Raketoplán Endeavour si razí svou poslední cestu ulicemi Los Angeles. Vysloužilé vesmírné plavidlo se vypravilo na dvoudenní cestu z mezinárodního letiště do muzea, kde už zůstane. Jeho poslední cesta bude trvat dva dny a vyžádala si rozsáhlé přípravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Endeavour na cestě do svého nového domova v Kalifornii | Zdroj: Reuters

Raketoplán Endeavour loni v květnu odstartoval na svou poslední cestu do vesmíru. Dnes zamířil ulicemi Los Angeles definitivně do výslužby, do Kalifornského vědeckého střediska.

Muzeum muselo asi 18kilometrovou trasu ulicemi Los Angeles pečlivě připravit. Raketoplán je vysoký jako čtyřpatrová budova, má rozpětí křídel skoro 24 metrů a váží 80 tun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úskalích stěhování osmdesátitunového raketoplánu Endeavour jsme mluvili se zpravodajem ČRo v USA Vítem Pohankou.

Kvůli jeho dvoudenní cestě ulicemi na zvláštním podvozku se muselo pokácet 400 stromů, Kalifornské vědecké středisko ale slíbilo, že vysází tisíc nových stromků. Kromě toho se musely odstranit semafory a značky. A také vyztužit vozovka tisíci ocelových plátů, aby se nepoškodily inženýrské sítě.

Přesun raketoplánu je postupný. Dnes brzy ráno urazil první část své cesty. V ulicích byl asi jen dvě hodiny, potom ho odstavili na soukromém parkovišti asi na devět hodin. Nyní se připravuje další etapa trasy.

Lidé se ale do blízkosti raketoplánu nedostanou. Policisté vždy část cesty, po které se raketoplán pohybuje, z důvodu bezpečnosti a plynulosti dopravy uzavírají.

Kalifornské vědecké středisko odhaduje, že stěhování Endeavouru vyjde na 10 milionů dolarů. Celé se to má zaplatit z veřejné sbírky a od sponzorů.

Vít Pohanka, bre, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme