Republikánský kandidát Newt Gingrich slibuje základnu na Měsíci

Spojené státy by vybudovaly do konce tohoto desetiletí trvalou základnu na Měsíci. Pod jednou podmínkou: pokud se stane příštím americkým prezidentem Spojených států republikánský kandidát Newt Gingrich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Částečná fáze zatmění Měsíce 15. června 2011 | Foto: Petr Horálek

Lunární komplex by něj měl podle sloužit vědě, turismu i výrobě. Gingrich by rád vybudoval robustní vesmírný průmysl obdobný tomu leteckému, který zahájil svůj boom ve 30. letech minulého století.

"Do konce mého druhého funkčního období bude na Měsíci trvalá základna, která bude americká," prohlásil konkrétně Newt Gingrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igor Lukeš nepředpokládá realizaci tohoto lunárního projektu.mp3

Sobotní primárky, které se konaly v Jižní Karolíně, mu přinesly nečekané vítězství a to se zřejmě promítá i do jeho celostátní obliby.

Profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igor Lukeš soudí, že zásadně důležitá bude pro Gingriche Florida.

„Pokud tam Newt Gingrich propadne, tak bude v podstatě takový meteor,“ usuzuje profesor Lukeš.

Gingrich porazil v republikánských primárkách v Jižní Karolíně Romneyho

Číst článek

Gingrich už jako kongresman rád signalizoval velký zájem o výzkum vesmíru, o vědu vůbec.

„Nevím, jestli tím chce opilovat možná určité ostré hroty jeho náboženského fundamentalismu. Ale mluvit o vědě je velice pozitivní, inspirovat lidi je také pozitivní,“ přemýšlí Lukeš.

Gingrichův hlavní rival Mitt Romney tyto měsíční vize kritizoval kvůli tomu, že by to bylo příliš drahé. I George W. Bush sliboval stálou základnu na Měsíci mezi roky 2015 až 2020.

„Nezapomeňme, že vládní rozpočet má obrovský deficit, jak na to Gingrich každý den poukazuje. A kdo bude ty hotely a továrny na Měsíci financovat?“ ptá se stejně jako Mitt Romney i český profesor historie.

Igor Lukeš připomíná i svou vlastní zkušenost ze sedmdesátých let, kdy se na bostonské univerzitě tvrdilo, že se ve vesmíru budou do pěti let vyrábět kuličková ložiska a operovat srdce.

„Obávám se, že v době, kdy je v USA 13,1 miliónu nezaměstnaných, na jejichž podporu nejsou peníze, tak nikdo, především Kongres, nebude ochoten financovat projekty ve vesmíru,“ předpokládá profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igor Lukeš.

Newt Gingrich

Martina Mašková, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme