Rozhovor s astronautem, který vezme Krtečka do vesmíru

Americká vesmírná agentura NASA odpočítává poslední start raketoplánu Endeavour. Jedním ze členů posádky, která v pátek poletí k mezinárodní vesmírné stanici ISS, je také Andrew Feustel. Do vesmíru vezme i populárního Krtečka. Americký astronaut poskytl Českému rozhlasu exkluzivní rozhovor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký astronaut Andrew Feustel | Zdroj: NASA

Pane Feustle, co tvoří převážnou část vaší přípravy na let raketoplánem Endeavour?

Připravovali jsme se na misi skoro rok a půl a mým hlavním úkolem byly takzvané vesmírné procházky, hodně podobné tomu, co jsme už na misi 125 dělali při opravě Hubbleova teleskopu. Moje pozice je vedoucí týmu, čekají nás celkem čtyři vesmírné procházky. Budeme dělat na stanici nějaké menší technické opravy a také vyměňovat součástky venku. Trénuje se to ve speciální laboratoři a také v bazénu. 10 hodin v bazénu pod vodou je jako jedna hodina ve vesmíru, takže třeba pro mě, který půjdu do otevřeného vesmíru třikrát z těch čtyř procházek, to při tréninku znamenalo přes 200 hodin strávených pod vodou ve skafandru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní rozhovor s americkým astronautem Andrew Feustelem

Vy jste už ve vesmíru byl v roce 2009, kdy jste opravoval Hubbleův teleskop. Je to v něčem výhoda?

Ano, je, ale moje největší výhoda je právě v těch vesmírných procházkách. Na poslední misi jsem byl také třikrát venku a ta zkušenost je cenná. Rozdíl je v tom, že tentokrát letíme k Mezinárodní vesmírné stanici, která je daleko větší, než byl Hubbleův teleskop. Navíc je snazší se tam ztratit, protože struktury, nad nimiž se pohybujeme, jsou si velmi podobné a celá oblast je daleko větší. To je samozřejmě vzrušující fakt, na druhou stranu mám stejný oblek a v některých případech budu používat i stejné nástroje, jako na misi 125.

Na výlet do kosmu tentokrát berete i populárního Krtečka Zdeňka Millera, kde vlastně bude fyzicky během letu a o jak malou verzi postavičky se jedná?

Krteček, který s námi poletí do vesmíru, je plyšový, asi šesticentimetrový a doufáme, že během letu bude mít možnost podívat se také z okna na to, jak je krásná naše země z výšky. Hlavně doufáme, že až poletíme přes krásnou Českou republiku, tak se Krteček koukne z okna a uvidí tu nádheru, která se nám astronautům z vesmíru naskýtá.

Krteček, který poletí do vesmíru | Foto: Ivan Holas

Kolik takových předmětů můžete vůbec s sebou do raketoplánu vzít a je mezi nimi i váš osobní talisman?

Osobních věcí můžeme mít velmi málo, je jich pět. Mám ještě snubní prsten a maličkosti od dětí, ale je toho opravdu málo, co si mohu vzít. Krteček bude mít jedinečnou příležitost.

Andrew Feustel má české vazby, neboť jeho manželka je po mamince Češka a po tatínkovi Indka. Do svého osobního astronautova balíčku se rozhodl vzít něco, co mu Česká republika vybere. A to byl právě český Krteček Zdeňka Milera.

Krtečkova mise ve vesmíru bude mít ale i další poslání. Na webu www.dokosmuskrtkem.cz zpřístupní dětem, školákům, ale i třeba středoškolským studentům kosmonautiku a let Endeavouru.

Igor Maňour, Martin Mašek, Lucie Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme