Rozpouští Jupiter své jádro?

Jupiterovo jádro se možná pozvolna rozpouští – tato teorie se pokouší vysvětlit velikost jádra této planety, ale také složení Juúpiterovy atmosféry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Jupiter | Foto: NASA

Plynoví obři jako Jupiter pravděpodobně začali svou životní dráhu jako kamenné planety. Když dosáhly asi desetinásobku velikosti Země, začaly svým gravitačním působením stahovat plyny z okolí, které vytvořily mohutnou atmosféru. Některé studie Jupiteru naznačují, že jeho kamenné jádro je menší, než by teoreticky mělo být.

V loňském roce nabídli vysvětlení čínští vědci: podle nich do Jupiteru kdysi narazilo těleso větší než Země a při nárazu se část jádra vypařila. Tato teorie také dobře vysvětluje nečekaně vysoký obsah těžkých prvků v Jupiterově atmosféře.

Astronomové z Kalifornské univerzity nyní přišli s alternativní hypotézou: Jupiterovo jádro se pozvolna rozpouští a materiál se odpařuje do atmosféry. Jako vzorek ke studiu rozpustnosti jádra si vybrali oxid hořečnatý, který tvoří jednu z jeho složek. Podmínky v jádře Jupitera s extrémně vysokým tlakem a teplotou se na Zemi nedají napodobit. Model, který vychází z kvantové mechaniky však naznačuje, že oxid hořečnatý je za teploty přesahující 10 000 Kelvinů vysoce rozpustný, a může se tedy míchat se spodními vrstvami atmosféry. I teorie rozpouštějícího se jádra dokáže vysvětlit vysoký obsah těžkých prvků v atmosféře. Je to však také známka toho, že Jupiter ještě nedosáhl stabilního stavu a stále se formuje.

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme