Ruská firma plánuje vybudovat luxusní vesmírný hotel

Do roku 2016 by měl ve vesmíru vyrůst luxusní kosmický hotel. Soukromá ruská firma tam chce postavit čtyř pokojové ubytovací zařízení pro movité vesmírné turisty. Kromě nich by mohli služeb hotelu využít také výzkumníci soukromích firem, kteří by v kosmu pobývali. Ubytovaní hosté by si měli užívat výhled z kosmu na planetu Zemi skrz obloukové okno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Zemi z vesmíru je překrásný | Foto: NASA

Jak na Rádiu Česko uvedl Tomáš Přibyl z časopisu Letectví a kosmonautika, ruská firma není první, která přišla s plánem postavit ve vesmíru hotel. „Takové plány tady byly už například v 60. letech. A před deseti lety se samo Rusko pokoušelo přeměnit tehdy přesluhující orbitální stanici Mir na kosmický hotel. Stačilo tehdy najít turisty a létat na ni,“ přiblížil.

Přibyl připomněl, že jasný plán v této věci má americký miliardář Robert Bigelow. „Ten do vesmíru už vypustil dva prototypy a kosmický hotel plánuje na rok 2014. V tuto chvíli mu chybí jediné – levná a spolehlivá dopravní loď,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt vesmírného hotelu jsme na Rádiu Česko rozebrali s Tomášem Přibylem z časopisu Letectví a kosmonautika.

Naproti tomu ruský plán je podle něj tak trochu ‘zamlžený‘. „On sice slibuje hodně věcí - například, že jídla budou vařit šéfkuchaři na zemi, že tam bude velký prostor, krásná prosklená okna a podobně. Ale jinak nedávají žádné technické parametry. Jsou tam otazníky kolem financování, dopravy, frekvence startu a tak dále,“ přiblížil.

Hotel o čtyřech místnostech byl měl podle tiskové agentury RIA Novosti vzniknout do roku 2016. Podle Přibyla je toto datum reálné. „Pokud se seženou peníze, z technického hlediska je stavba možná i dříve.“

Martin Křížek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme