Ruská loď Sojuz se 3 kosmonauty míří k ISS

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici ruská kosmická loď Sojuz TMA-22 se třemi kosmonauty na palubě. Ti mají nahradit současnou tříčlennou posádku ISS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové posádky americký astronaut Daniel Burbank a ruský kosmonaut Anatolij Ivanišin

Členové posádky americký astronaut Daniel Burbank a ruský kosmonaut Anatolij Ivanišin | Zdroj: Reuters

Start pilotované mise se odehrál s dvouměsíčním odkladem kvůli havárii nákladní lodi Progress. Ruská vesmírná agentura kvůli obavám o bezpečnost pozastavila všechny plánované pilotované mise.

Vyšetřovací komise později zjistila, že šlo o mimořádné jednorázové selhání. Také podle odborníka na kosmonautiku Tomáše Přibyla z časopisu Letectví a kosmonautika byly obavy přehnané:

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl z časopisu Letectví a kosmonautika mluví o startu Sojuzu

„Nosná raketa Sojuz verze U od roku 1973 čili za posledních téměř 40 let absolvovala skoro 800 úspěšných startů. To znamená, že je extrémně nepravděpodobné, že by se teď po 800 startech objevila nějaká konstrukční a technická závada, která by ji sundala.“

Start rusko-amerického tria astronautů se odehrál podle záběrů ruské televize za aplausu odborníků v pozemním kontrolním středisku nedaleko Moskvy. První pilotovanou misi po havárii lodi Progress provázely obavy o bezpečnost kosmonautů.

ČTĚTE TAKÉ: Ruské nákladní lodi Progress se nepodařilo připojit k ISS

Ruská agentura Roskosmos pozastavila po srpnové havárii nákladní lodi všechny lety až do úplného vyšetření příčin pádu. Ruská vesmírná plavidla představují po ukončení provozu amerických raketoplánů jedinou možnost obsluhy mezinárodní vesmírné stanice.

Sojuzu se podařilo odstartovat včas, aby na Mezinárodní vesmírné stanici zůstala bez přerušení lidská posádka. Pokud by to nestihl a ISS musela být bez lidí, přineslo by to řadu nepříjemností.

„Stanice je navržená na to, aby byla obývaná a řízená a ovládaná lidmi. Lidé tam mají spoustu funkcí, nejsou tam jenom jako pasivní výzkumníci, ale starají se i o její údržbu,“ říká Přibyl.

Cesta by měla trvat dva dny

Bylo by tedy podle něj nejen nutné přerušit dlouhodobé vědecké experimenty, ale zvýšilo by se i riziko ztráty stanice, protože není na automatický režim příliš uzpůsobená.

„Upřímně, ztratit stanici v roce, kdy byla de facto dokončena, by bylo v případě projektu za 100 miliard dolarů přece jen trošku smutné,“ dodává.

Cesta Sojuzu ke stanici by měla trvat dva dny, na palubě ISS zůstanou dva ruští a jeden americký kosmonaut do března. Současná rusko-americko-japonská posádka se vrátí na zem příští týden.

Novou posádku by měl v únoru příštího roku čekat historicky první přílet americké nákladní lodi Dragon k Mezinárodní kosmické stanici, vysvětluje Přibyl. Američané podle něj doufají, že jim nová loď pomůže nahradit raketoplány.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Dana Votýpková, Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme