Ruská loď Sojuz se spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Ruská kosmická loď Sojuz se třemi astronauty na palubě se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici. Oznámilo to pozemní kontrolní středisko v Rusku. Sojuz odstartoval z kosmodromu Bajkonur v pondělí. Tříčlenná rusko-americká posádka nahradí současný tým kosmonautů, který se vrátí na zemi příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Sojuz před startem na kosmodromu Bajkonur

Raketa Sojuz před startem na kosmodromu Bajkonur | Zdroj: Reuters

Dva ruští kosmonauti Anton Škaplerov a Anatolij Ivanišin a jejich americký kolega Daniel Burbank zůstanou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice do března. V prosinci by je podle agentury Roskosmos měla posílit další trojice astronautů, aby tradičně šestičlenný tým ISS byl kompletní.

Cestu Sojuzu k Mezinárodní vesmírné stanici provázely obavy o bezpečnost posádky. Šlo o první pilotovanou misi od srpnové havárie ruské nákladní lodi Progress, kterou do vesmíru nesl podobný typ rakety, jako se používá při pilotovaných letech.

Ruské vesmírné lodi představují po ukončení provozu amerických raketoplánů jedinou možnost, jak se k Mezinárodní vesmírné stanici dostat.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme