Ruská loď Sojuz vynesla do kosmu olympijskou pochodeň. Bez ohně

Na cestě do Soči se olympijská pochodeň zastaví i ve vesmíru. Na mezinárodní vesmírnou stanici ji veze kosmická loď Sojuz TMA-11M, která ráno odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Symbolické předání štafety bude v sobotu k vidění i na Zemi pomocí televizních kamer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sojuz s olympijskou pochodní odstartoval ráno z kosmodromu Bajkonur

Sojuz s olympijskou pochodní odstartoval ráno z kosmodromu Bajkonur | Zdroj: Reuters

Na palubě lodi jsou její ruský velitel Michail Ťurin, Japonec Koiči Wakata a americký astronaut Richard Mastracchio.

S jejich příletem se počet astronautů na mezinárodní stanici zvedne na devět. Odlet tří nejdéle sloužících členů posádky je totiž naplánován až na pondělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cestu olympijské pochodně do vesmíru přiblížil v Ranním interview Radiožurnálu publicista Pavel Toufar

Ve speciální schránce veze trojice i olympijskou pochodeň. Tradiční štafeta se tak dostává na oběžnou dráhu, i když jen symbolicky, protože pochodeň po celou dobu pobytu ve vesmíru nebude zapálená.

„Při výstupu do volného kosmu by plamen v kosmickém vakuu neplápolal a otevřený oheň uvnitř stanice a v kosmické lodi, to by bylo boží nadělení. Takže skutečně je to jenom symbolická pochodeň,“ vysvětluje publicista zaměřený na kosmonautiku Pavel Toufar.

Symbolické předání štafety je plánované na sobotu. Nedojde k němu ale přímo v prostorách stanice, při výstupu mimo ISS si ji v otevřeném kosmu předají ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij. Podle Kotova by mělo jít o velkou show pro miliony televizních diváků.

Posádka lodi Sojuz s olympijskou pochodní | Foto: Reuters

Kosmická verze pochodně během ní bude speciálně jištěná, aby Kotovovi nebo Rjazanskému nevyklouzla z ruky a neuletěla.

„Už se několikrát stalo, že kosmonauti při výstupu upustili nářadí nebo součástky, takže pochodeň má jisticí kroužek a kosmonauti si ji musí připevnit k paži. Byla by to ostuda, kdyby pochodeň odlétla mimo stanici a zmizela na oběžné dráze,“ poznamenal publicista Toufar.

Nebude to poprvé, co trasa olympijské štafety povede přes oběžnou dráhu. Do vesmíru se dostaly pochodně před olympijskými hrami v Atlantě v roce 1996 a v Sydney v roce 2000. Vynesly je tam tehdy americké raketoplány.

ISS - Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme