Ruská sonda Fobos Grunt spadla kvůli slunečním erupcím

Technická porucha, signál amerických radarů nebo erupce na Slunci. Všechny tyto momenty zmiňují ruští experti mezi možnými příčinami krachu mise sondy Fobos Grunt. Stroj se měl vydat k jednomu z měsíců planety Mars, jeho cesta ale skončila neúspěchem. Dnes přišla ruská vyšetřovací komise s dalším vysvětlením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Fobos-Grunt měla letět k Marsu | Foto: Russian Federal Space Agency

Vesmírná sonda Fobos Grunt vyrazila do vesmíru v listopadu. Během tříleté mise měla doletět k měsíci Fobos planety Mars a přivést zpět vzorky hornin a prachu.

Expertům se ale sondu nepovedlo dostat z oběžné dráhy Země na správnou trajektorii. Stroj po ní několik týdnů kroužil a 15. ledna z ní sešel, shořel v atmosféře a zbytky se zřítily. Dosud se neví, kde zbytky sondy jsou. Spekuluje se o tom, že spadly do Tichého oceánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krachu ruské mise vesmírné sondy Fobos Grunt mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Lenka Kabrhelová

Podle závěrečné zprávy vyšetřovací komise byly hlavní příčinou neúspěchu erupce na Slunci. Sonda se prý dostala do oblaku plazmy. Ruská média uvedla, že kdyby sonda vyletěla do vesmíru o den dříve, mohla by být na cestě k Marsu.

Část vědecké obce nesouhlasí s teorií o plazmě. Experti na magnetické pole a magnetismus tvrdí, že jde o nesmysl, aby plazma ovlivnila stroj, který letěl tak nízko na oběžné dráze Země.

Někteří komentátoři poznamenávají, že ruská strana se snaží najít vysvětlení za každou cenu. I ze strany vedení agentury Roskosmos v minulosti zaznívaly výroky o možném podezření, o něčích snahách úmyslně překazit komunikaci mezi pozemním střediskem a ruskými sondami.

Moskva dokonce přišla s teorií, že za krachem mise stojí silné americké radary, které mohly ovlivnit trajektorii.

Spojené státy tuto teorii odmítly. Agentura Roskosmos dokonce navrhovala společný pokus, který měl ověřit, jak může být tato teorie pravděpodobná. Američtí experti pokus odmítli.

Sonda Fobos-Grunt | Foto: ČTK/AP

Pro ruský vesmírný program šlo o důležitou misi, upírala se k ní velká pozornost.

Nepovedená mise stála miliardy rublů. Hlavně ale ruský vesmírný program léta čelil a čelí problémům. Teď se snaží dokázat, že je znovu na nohou. Mise Fobos Grunt byla po 15 letech vůbec první meziplanetární misí ruského programu.

Neúspěchem dostává výzkum další zásah. Ruští experti už nahlas říkají, že je potřeba otevřeně začít diskutovat o tom, jak je program financován a proč špičkoví odborníci masově odcházejí pracovat do zahraničí.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme