Ruská sonda padá k Zemi, toxické palivo by mělo shořet v atmosféře

Satelit plný toxického paliva uvízl na oběžné dráze, a pomalu padá k Zemi. K Marsu už asi neodletí. Ruským expertům se totiž stále nedaří navázat spojení s ruskou meziplanetární sondou Fobos-Grunt, která po úterním startu do vesmíru nedokázala nabrat kurz k Marsu. Šance, že se sondu podaří oživit, je přitom podle odborníků krajně nízká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atmosféra planety Země, fotografie ve vysokém rozlišení

Atmosféra planety Země, fotografie ve vysokém rozlišení | Foto: NASA

Stroj je naplněný tunami toxického paliva. Pro většinu laické veřejnosti je tak nejzajímavější otázkou, co se s ním stane, pokud se sonda opravdu zřítí do atmosféry.

„Je to vlastně velká cisterna, která z větší části shoří. Tam není kdovíjak robustní kostra, ona je velice vetchá. Je velmi nepravděpodobné, že by jakýkoli zbyteček paliva dopadl na zem,“ myslí si publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neúspěšně ruské sondě mluvil na Radiožurnálu s Hankou Shánělovou odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl

Ani odborníci ale nedokáží odhadnout, kdy a kam na zemský povrch případné zbytky sondy dopadnou.

„Na to by člověk potřeboval křišťálovou kouli. Do hry v případě pádu různých družic vstupuje strašně moc faktorů. Dnes víme, že by to mělo být za deset až čtrnáct dnů, ale určit přesný čas se nedá ani několik hodin předem. Odhadovaný rozptyl je velký a stejně velká je i plocha, na kterou to může dopadnout,“ uvedl Přibyl.

Neúspěšná sonda Fobos-Grunt není v poslední době jediným nezdarem ruského kosmického programu. Podle Tomáš Přibyla ale nelze jednotlivé případy spojovat.

„Ruská kosmonautika zaznamenala nedávno dvě havárie raket, ale tam bych to viděl na náhodu, protože šlo o jinak velice spolehlivé nosiče Proton a Sojuz, které mají jednu z absolutně nejvyšších spolehlivostí na světě,“ konstatoval český odborník na kosmonautiku.

Současný nezdar by proto Přibyl hodnotil jako specifický. „Rusové restartovali po desítkách let neaktivity svůj planetární průzkum. Za posledního čtvrtstoletí vyslali jedinou planetární sondu, takže pro ně tohle byl velký comeback. A myslím, že to trošičku přepálili. Sondu udělali příliš ambiciózní.“

„Že sonda končí už na oběžné dráze, je zjevně ohromné zklamání, asi je o čem přemýšlet. Ale spekulovat nad příčinami nehody bych v tuhle chvíli ještě nechtěl," dodal k neúspěchu sondy Tomáš Přibyl.

Zdenka Turková, Hanka Shánělová, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme