Ruské úřady vyšetřují příčinu ztráty nákladní lodě Progress

Rusko přišlo o nákladní vesmírnou loď Progres. Podle ruské vesmírné agentury Roskosmos automaticky řízená loď nedosáhla správné oběžné dráhy a spadla zpátky na zem. Stroj vezl zásoby pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice. Jde o první podobnou havárii za posledních 30 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA

Podle ruské vesmírné agentury bezpilotní loď selhala zhruba po 320 vteřinách letu, problém byl údajně v systému motorů. Trosky rakety dopadly na zem v oblasti Altaje zhruba 1500 kilometrů od Bajkonuru, odkud stroj odstartoval. V regionu po nich pátrají záchranáři.

Odborník na kosmonautiku Antonín Vítek v Odpoledním Radiožurnálu připomněl, že 5,5 minuty po startu vysadil motor 3. stupně. „Přesná příčina není zatím odhalená. Zatím se zdá, že příčinou mohl být chybný měřič tlaku v nádrži s pohonnými látkami, který nahlásil prudký pokles. To by mohlo znamenat prasknutí nádrže, nebo selhání vlastního měřiče.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Antonín Vítek v Odpoledním Radiožurnálu

Ruské i americké vermírné úřady tvrdí, že šestičlenná posádka Mezinárodní vesmírné stanice, které Progress měl dopravit 3 a půl tuny potravin, vody, kyslíku a paliva, má dostatek zásob na několik měsíců a situace nezpůsobí krizi. Panují ale obavy, že by se mohl zdržet příští pilotovaný let k vesmírné stanici, dokud se příčiny havárie nepodaří objasnit.

Také podle podle Vítka nehoda nemůže ohrozit chod Mezinárodní vesmírné stanice. „Už včera byl urychleně poslán další Progress z výrobního závodu na Bajkonur.“ Poznamenal, že do vyšetření havárie nikdo nedá pokynu k dalšímu startu. Kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici mají zásob dost.

Ruské lodě Progress jsou od vyřazení amerických raketoplánů jediným dopravním spojením s vesmírnou stanicí.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme