Rusko by nemělo otálet se stavbou základny na Měsíci, radí ruští vědci

Ruská kosmická agentura Roskomos a Ruská akademie věd radí vládě, aby neotálela s výstavbou základny na Měsíci. Jsou tam prý k mání velmi lukrativní pozemky, které budou mít jednou strategickou hodnotu. Informaci přinesl ruský list Izvestija.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štefánikova hvězdárna, dalekohled, vesmír | Foto: Filip Jandourek

Izvestija má prý k dispozici kopii zprávy společné pracovní skupiny Roskosmosu a akademie věd, v níž se píše o postupném osvojení jižního pólu Měsíce.

Ten je zajímavý, protože je tam nejvíce slunečního svitu a také jsou tam velké zásoby ledu. Led ruské vědce zajímá především, předpokládají totiž, že v polovině 21. století budou mít obyvatelé Země problémy s pitnou vodou a „sedět“ na zdroji by mohlo být výhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech Rusů na působení na Měsíci, mluvil zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

Zábor zmiňovaného území by se měl uskutečnit ve třech etapách – výsadek na Měsíci, zabrání území a vybudování základny.

Začátek vědci kladou někdy do let 2026 až 2030, ale přípravné práce už jsou zahrnuty ve federálním kosmickém programu na roky 2016 až 2025, během nichž by vědci měli najít technologie pro stavbu lunární základny.

Mezinárodní dohody, které státům zakazují zabírat území v kosmu, by podle ruských plánů neměly záměr zhatit.

Jak Izvestija píše, existuje smlouva z roku 1967, podle které si státy nemohou přivlastnit kosmický prostor včetně Měsíce a jiných těles, ani nesmějí území okupovat, právo však také zaručuje suverenitu objektům vypuštěným do kosmu. Na tom by mohlo Rusko stavět, takovým suverénním objektem byla jejich základna.

A kromě toho se odkazují i na USA, které považují místo přistání svých lodí Apollo za své území na Měsíci.

Slavné věty astronautů i zvuky vesmíru. Archiv NASA je přístupný na webu

Číst článek

Martin Dorazín, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme