Rusko plánuje postavit vlastní orbitální stanici a ukončit spolupráci na ISS

Rusko se zříká další spolupráce na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Agentura Roskosmos začne pracovat na projektu vlastní orbitální stanice. K ní už by se nemělo létat z kazašského Bajkonuru, ale z ruských kosmodromů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice je hotova a má šestičlennou posádku

Mezinárodní vesmírná stanice je hotova a má šestičlennou posádku | Foto: NASA

Podle šéfů ruského kosmického výzkumu je už projekt Mezinárodní vesmírné stanice ISS pro Rusko „prodělanou etapou“.

Konstatovali na to na poradě o výhledech pilotované kosmonautiky do roku 2020, kterou na Bajkonuru uspořádal ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, jenž má tuto oblast na starosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko plánuje postavit vlastní orbitální stanici a ukončit spolupráci na mezinárodní ISS. Mluvil o tom moskevský zpravodaj Martin Dorazín

Rogozin proto nařídil Federální kosmické agentuře Roskosmos, aby vypracovala analýzu technických a finančních nákladů na stavbu a provoz nové, čistě ruské stanice. Definitivní rozhodnutí o její výstavbě ale ještě nepadlo.

Mluví se nicméně o tom, že by mohla být hotová v letech 2017-19. V první etapě by šlo o vícefunkční laboratorní modul a potom také uzlový modul, na který by se potom připojovaly další a další moduly.

Důležité pro Rusko je, že na stanici by mohly létat kosmické koráby z kosmodromu Východní a nákladní lodě z kosmodromu Pleseck.

Politické i ekonomické důvody

Stanice v této pozici by mohla přímo z kosmu pokrývat 90 procent území Ruska včetně Severní mořské cesty a kontroverzního kontinentálního šelfu se zásobami ropy a plynu, o který Rusku velmi jde.

„Takže ty důvody jsou velmi politické a velmi ekonomické,“ poznamenává zpravodaj ČRo v Moskvě. Jak Rusko naloží s moduly na Mezinárodní vesmírné stanici, zatím není jasné. Uvažuje ale o tom, že by je komerčně pronajímalo.

Rusko se stahuje z mezinárodních projektů nejen v kosmické oblasti, ale i politické. Stále například uvažuje o opuštění Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Po anexi Krymu Parlamentní shromáždění pozastavilo ruské delegaci některé pravomoci včetně hlasovacích práv, což nelibě nesou ruští poslanci. Ti už dali najevo, že pokud sankce budou v lednu prodlouženy, Rusko by shromáždění mohlo opustit úplně.

Mezinárodní vesmírná stanice - ISS | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme