Rusko začíná s výstavbou nového kosmodromu Vostočnyj

Rusko se chystá stavět nový kosmodrom Vastočnyj. Bude stát na Dálném východě, v Amurské oblasti. Experti kosmické agentury Roskosmos tam dnes začali mapovat území, kde má kosmodrom v budoucnu stát. Bude to v odlehlé oblasti, asi 300 kilometrů severně od města Blagoveščensk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava rakety na startovací rampu na kosmodromu Šríharikota | Foto: ISRO

O výstavbě nového kosmodromu Vostočnyj se rozhodlo už v roce 2007, projekt ale zbrzdila světová finanční krize a hlavně prudký pokles příjmů Ruska z exportu ropy a dalších surovin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém ruském kosmodromu mluvil na Rádiu Česko Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře

Moskva chce posílit postavení Ruska na globálním trhu vesmírných služeb. Vostočnyj by měl být prvním ruským národním kosmodromem, který bude sloužit nejen vojenským, ale hlavně civilním účelům. Z kosmodromu by měly startovat bezpilotní lety od roku 2015 a lety s lidskou posádkou od roku 2018.

Nový kosmodrom se má stát konkurentem Bajkonuru, za jehož pronájem Rusko ročně platí Kazachstánu asi 115 milionů dolarů. Současný pronájem by měl skončit v roce 2050.

„Důvody jsou jednak politické, protože pro kosmickou velmoc je nutný vlastní kosmodrom, a druhou věcí je i ekonomická stránka věci. Pronájem Bajkonuru je docela drahý a z hlediska politického neperspektivní. Je ale třeba říci, že s touto myšlenkou si Rusko zahrávalo již od počátku 90. let,“ říká Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře.

Dalším důvodem je podle Koláře snaha pomoci regionu, který je dnes hodně pod vlivem Číny a Japonska.

V první etapě výstavby má u pětitisícového Uglegorska vyrůst prakticky na zelené louce nové město pro 12 tisíc lidí, kteří budou pracovat na výstavbě samotného kosmického centra. Naplno se výstavba rozběhne ve druhém čtvrtletí příštího roku. Veškerou infrastrukturu chce Roskosmos dokončit během dvou a půl let. Po dokončení staveb má v novém městě žít až 40 tisíc obyvatel.

Rusko kromě kazašského Bajkonuru nyní využívá i sibiřský kosmodrom Pleseck, ze kterého se uskutečňuje asi 35 procent kosmických startů, hlavně pozorovacích družic.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme