Ruský kosmický výzkum se zaměří na Měsíc a Mars

Ruská kosmická agentura Roskomos připravila strategii výzkumu kosmu na léta 2016 až 2025. Prioritou Rusů jsou meziplanetární lety a základní vědecký výzkum na Měsíci a na Marsu, kde by chtěli odebírat vzorky v rámci projektu Fobos Grunt 2.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká sonda LADEE pozoruje Měsíc z jeho oběžné dráhy | Foto: NASA

Prioritou zůstávají i lety na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, která bude na oběžné dráze pracovat mnohem déle, než se původně předpokládalo, protože je v dobrém stavu.

Ruský vesmírný program v poslední době čelil velké kritice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruský vesmírný program přiblížil tamní zpravodaj ČRo Marin Dorazín

Asi nejviditelnější prohrou byl zřejmě zánik automatické vesmírné stanice Fobos Grunt, předchůdkyně nového projektu, která se po neúspěšném manévru 15. ledna 2012 zřítila a shořela v atmosféře i s čínským satelitem, který měla dopravit do kosmu.

Kontroloři, kteří se na Roskosmos zaměřili, loni konstatovali, že ruský program je drahý a plný chyb a jen těžko může konkurovat západním i východním organizacím.

Ve vedení ruské kosmické agentury pak došlo k rozsáhlým změnám. Premiér Dmitrij Medvěděv odvolal na podzim dlouholetého ředitele Roskosmosu Vladimira Popovkina a jmenoval na jeho místo Olega Ostapenka.

Ostapenko hned poté odvolal šéfy oddělení a celkově vedení agentury omladil.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS se spojila s nákladní lodí Cygnus

Číst článek

Medvěděv mu uložil také, aby dbal o finanční stránku ruského kosmického programu. To by mohlo znamenat, že Rusové se budou více soustředit na komerční využití kosmu.

Z Ostapenkovy vojenské minulosti by se pak dalo odhadovat, že se Rusové budou chtít více věnovat také vojenskému výzkumu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme