Satelit Rosat míří k Zemi. Neví se, kde dopadne

K povrchu Země se nezadržitelně blíží další satelit, tentokrát německý. Rosat je postavený tak, aby odolal vysokým teplotám. Místo a čas dopadu stále neznáme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgenová družice ROSAT | Foto: NASA

Pravděpodobnost, že družice někomu ublíží, je srovnatelná s nadějí na výhru v loterii. Oproti americkému satelitu UARS, který dopadl na Zemi před několika týdny, je ale situace jiná. Tehdy totiž družice z velké části shořela v atmosféře. Tentokrát větší část satelitu vydrží.

Přehrát

00:00 / 00:00

O blížícím se satelitu Rosat informoval v Ranním Radiožurnálu Nikola Bojčev

„Můžeme se v uvozovkách těšit na 1,6 tuny materiálu, což je neobvykle mnoho. Obvykle ze zanikajících družic shoří 80 až 90 procent. Tady má ale přežít až 60 procent satelitu. Je to dáno tím, že je hodně kompaktní, těžký a nemá žádné prázdné nádrže nebo jiné prostory. Jako kompaktní těleso prolétne atmosférou, byť se rozpadne na desítky kusů,“ vysvětlil publicista Tomáš Přibyl z České kosmické kanceláře.

Podle Přibyla se nedá přesněji určit čas ani místo dopadu zbytků satelitu. „Uvádí se rozptyl v neděli mezi 4:00 a 14:00 našeho času. K tomu se ovšem přidává plus mínus 6 hodin a některé zdroje dokonce až 24 hodin.“

Družice ve vesmíru sbírala data v rentgenové oblasti už od roku 1990. Paprsky Slunce nejdříve poškodily čidla kamery, která snímala své okolí. A nedávno ho naše hvězda svým probuzením poslala na rychlou cestu zemskou atmosférou. Už nějakou dobu můžeme satelit pozorovat pouhým okem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Přibyl z České kosmické kanceláře byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Pokud by hrozilo, že družice dopadne do hustě osídlené oblasti, lidé by se to měli včas dozvědět. ESA i americké letectvo by v takovém případě vydaly zhruba pět hodin před dopadem varování. U tohoto satelitu jsou ale odborníci opatrní, protože není konstruovaný tak, aby se v atmosféře rozpadl.

Tomáš Přibyl upozornil, že za více než 50 let, co se létáme do vesmíru, nebyl nikdo zraněn nebo zabit úlomkem nějakého kosmického zařízení a to i přesto, že k podobným zánikům dochází velmi často. Další pády družic budou podle něj určitě následovat.

„Dá se to očekávat. Družic vysíláme do vesmíru hodně. Ročně je startů ze Země zhruba 60 až 70. Za desítky let se kosmického smetí na oběžné dráze nashromáždilo dost. Navíc Slunce se blíží maximu své činnosti a zemskou atmosféru načechrává, takže další zániky budou nepochybně následovat,“ varoval Přibyl.

Igor Maňour, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme