Sluneční soustava o trochu zestárla

Sluneční soustava může být až o necelé dva miliony let starší, než se zatím odhadovalo. Naznačuje to analýza izotopů z meteoritu, který zasáhl severozápadní Afriku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluneční soustava byla při svém vzniku plná drobných těles

Sluneční soustava byla při svém vzniku plná drobných těles | Foto: NASA

Při hledání data vzniku sluneční soustavy vědci analyzují asi centimetr velké struktury, které se nacházejí uvnitř meteoritů. Tyto „inkluze“ mohou reprezentovat vůbec první pevné částice, které vznikaly z chladnoucích plynů. Výzkumníci z Arizonské státní univerzity analyzovali složení takových inkluzí z meteoritu, který v roce 2004 zasáhl severozápadní Afriku. Podle toho, jak se izotopy uranu U-238 a U-235 rozpadaly na izotopy olova Pb-207 a Pb-206, mohli vědci spočítat datum vzniku inkluzí. Z něj vyplývá, že sluneční soustava by měla být stará 4,5682 miliard let.

To by znamenalo, že je o 0,3 až 1,9 milionu let starší, než se zatím předpokládalo. Tyto odhady byly stanoveny především na základě výsledků zkoumání meteoritu Allende, který v roce 1969 dopadl do mexického státu Chihuahua. V řádu miliard může rozdíl ani ne pár milionů let na první pohled vypadat triviálně. Při studiu podmínek, za nichž sluneční soustava vznikala, však podle vědců může hrát velkou roli.

Zdroj: New Scientist, Nature Geoscience

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme