Sněhurka z ledu a metanu

Trpasličí planeta s přezdívkou Sněhurka je z dobré poloviny pokryta vodním ledem. A možná je tu i metan, který jí dodává načervenalou barvu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší známá transneptunická tělesa

Největší známá transneptunická tělesa | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Trpasličí planeta 2007 OR10 je asi o polovinu menší než Pluto. Patří mezi transneptunická tělesa, která krouží v Kuiperově pásu. V roce 2007 ji objevili astronomové z Kalifornského technologického institutu (CALTECH) a podle převládající bílé barvy jí dali přezdívku Snow White čili Sněhurka. Další pozorování však ukázala, že přezdívka není tak docela správná, protože 2007 OR10 je jedním z nejčervenějších objektů ve sluneční soustavě.

Dráha trpasličí planety 2007 OR10 | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Tony Dunn

K podrobnějšímu zkoumání tělesa využili astronomové z CALTECH nový spektrometr FIRE (Folded-port Infrared Echellette) na 6,5 metrovém teleskopu Magellan v Chile. Jak se dalo očekávat, výsledky ukázaly, že Sněhurka je skutečně červená. Překvapením však byl objev, že dobrou polovinu jejího povrchu pokrývá vodní led, který červený nebývá. Podobná situace panuje na také menší planetce Quaoar. Astronomové se domnívají, že za červenou barvu obou těles pokrytých ledem mohou molekuly metanu, které jsou malým pozůstatkem dávné atmosféry. Působením slunečního záření se zformovaly do dlouhých uhlovodíkových řetězců, které ledovému povrchu dodávají načervenalou barvu.

Zdroj: Science Daily, Astrophysical Journal Letter

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme